Poradnik VAT nr 13 (469) z dnia 10.07.2018
Od 1 lipca 2018 r. można zapłacić należność w systemie split payment
Już od 1 lipca 2018 r. podatnicy VAT, którzy otrzymają fakturę dokumentującą nabycie towaru czy usługi, mogą dokonać płatności należności z tej faktury w systemie tzw. podzielonej płatności (split payment).
Mechanizm ten polega na tym, że:
1) zapłata kwoty odpowiadającej całości albo części kwoty podatku wynikającej z otrzymanej faktury dokonywana jest (przy użyciu komunikatu przelewu udostępnionego przez bank lub SKOK) na rachunek VAT, natomiast
2) zapłata całości albo części kwoty odpowiadającej wartości sprzedaży netto wynikającej z otrzymanej faktury dokonywana jest na rachunek bankowy albo na rachunek w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej, dla których jest prowadzony rachunek VAT, albo rozliczana jest w inny sposób.
Warto dodać, że podatnicy nie mają obowiązku informowania urzędu skarbowego o otwarciu rachunku VAT. Rachunki te zostały otwarte automatycznie przez banki (SKOK-i) i nie są one rachunkami działającymi samoistnie, tylko rachunkami otwartymi dla rachunku rozliczeniowego podatnika.
Uwaga
Płatność w systemie split payment dotyczy transakcji, w których obie strony są podatnikami VAT. Jeżeli jedna ze stron transakcji jest podmiotem nieprowadzącym działalności gospodarczej - mechanizm podzielonej płatności nie ma zastosowania.
W komunikacie przelewu udostępnionym przez bank lub SKOK wskazuje się:
1) kwotę odpowiadającą całości albo części kwoty podatku wynikającej z faktury, która ma zostać zapłacona w mechanizmie podzielonej płatności;
2) kwotę odpowiadającą całości albo części wartości sprzedaży brutto;
3) numer faktury, w związku z którą dokonywana będzie płatność;
4) numer, za pomocą którego dostawca towaru lub usługodawca jest zidentyfikowany na potrzeby podatku.
W ustawie o VAT brak jest regulacji, na mocy której można uznać, że mechanizm podzielonej płatności dotyczy wyłącznie faktur otrzymanych przez podatnika od 1 lipca 2018 r. Zatem kryterium przesądzającym o możliwości zastosowania split payment jest wyłącznie termin zapłaty należności z faktury, a nie termin jej otrzymania przez podatnika czy termin wystawienia przez sprzedawcę. Jeżeli więc podatnik w lipcu 2018 r. dokona płatności należności wynikającej z faktury (niezależnie od tego kiedy została wystawiona i kiedy ją otrzymał) ma prawo do zastosowania mechanizmu podzielonej płatności podatku VAT.
Szersze omówienie zagadnień związanych ze stosowaniem mechanizmu podzielonej płatności i korzyści, jakie wiążą się z tego rodzaju zapłatą, znajdą Państwo w dodatku nr 10 do niniejszego numeru "Poradnika VAT".
www.PodatekVAT.pl - Aktualności:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PoradyPodatkowe.pl » |
GOFIN PODPOWIADA - Podatek VAT
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI - Podatek VAT
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY - Podatek VAT
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|