Gazeta Podatkowa nr 18 (1580) z dnia 4.03.2019
Zgoda Rady UE na obowiązkowy split payment
Zasady stosowania mechanizmu podzielonej płatności zostały określone w art. 108a-108d ustawy o VAT. Przy zastosowaniu tej procedury płatność za nabyte towary czy usługi jest dokonywana w ten sposób, że zapłata odpowiadająca wartości sprzedaży netto jest dokonywana na rachunek bankowy dostawcy, natomiast kwota podatku VAT jest przekazywana na rachunek VAT. Obecnie stosowanie tego mechanizmu jest dobrowolne, co oznacza, iż wybór w tej kwestii ustawodawca pozostawił nabywcy towaru czy usługi.
Ministerstwo Finansów w 2018 r. wystąpiło do Komisji Europejskiej z wnioskiem o upoważnienie do zastosowania odstępstwa od art. 226 dyrektywy w sprawie VAT oraz do wprowadzenia obowiązkowego mechanizmu podzielonej płatności w odniesieniu do dostaw towarów i świadczenia usług podatnych na oszustwa. MF wystąpiło z wnioskiem o odstępstwo na okres trzech lat, tj. od dnia 1 stycznia 2019 r. do dnia 31 grudnia 2021 r.
Zgodnie z decyzją wykonawczą Rady Unii Europejskiej z dnia 18 lutego 2019 r. upoważnia się Polskę do wprowadzenia wymogu, by na fakturach wystawianych w odniesieniu do dostaw towarów i świadczenia usług między podatnikami wymienionych w załączniku do niniejszej decyzji umieszczano szczególny wymóg, że jeżeli płatności z tytułu dostaw towarów i świadczenia usług są dokonywane elektronicznym przelewem bankowym, podatek VAT musi być wpłacony na odrębny i zablokowany rachunek VAT dostawcy/usługodawcy otwarty w Polsce.
Obligatoryjnie split payment będzie mógł być stosowany w odniesieniu do 152 grup towarowych i usługowych określonych zgodnie z PKWiU, tj. m.in. do: wyrobów ze stali, sprzedaży elektroniki i robót budowlanych.
Polska dostała zgodę na stosowanie obowiązkowego split payment od dnia 1 marca 2019 r. do dnia 28 lutego 2022 r. Jednak na dzień oddania GP do druku Ministerstwo Finansów nie przedstawiło projektu przepisów krajowych, które wdrożyłyby omawianą decyzję wykonawczą Rady UE.
www.PodatekVAT.pl - Aktualności:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PoradyPodatkowe.pl » |
GOFIN PODPOWIADA - Podatek VAT
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI - Podatek VAT
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY - Podatek VAT
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|