Gazeta Podatkowa nr 12 (1678) z dnia 10.02.2020
Obowiązkowy NIP na paragonie
Jeżeli paragon nie zawiera NIP, to brak jest podstaw do wystawienia do niego faktury, nawet jeśli wystawienie faktury odbywa się w tym samym czasie co wystawienie paragonu i klient nawet nie wie, że podatnik rejestruje tę sprzedaż przy zastosowaniu kasy. Tak wynika z interpretacji indywidualnej Dyrektora KIS z dnia 15 stycznia 2020 r., nr 0111-KDIB3-2.4012.655.2019.1.SR.
Sprawa dotyczyła spółki, która we wniosku o interpretację wskazała, że zasadniczym przedmiotem jej działalności jest świadczenie usług hotelowych i gastronomicznych. Spółka sprzedaż usług dokumentuje paragonem fiskalnym bądź fakturą, w zależności od życzenia klienta. Do dokumentowania sprzedaży wykorzystuje licencjonowany program sprzedażowy. Program ten jest tak skonfigurowany, że cała sprzedaż jest fiskalizowana. Oznacza to, że niezależnie od tego, czy nabywcą jest osoba prywatna, czy prowadząca działalność gospodarczą, program generuje i drukuje albo paragon (bez NIP nabywcy) wraz z pokwitowaniem zapłaty, albo paragon (bez NIP nabywcy) wraz z fakturą (zawierającą pełne dane nabywcy). W obu przypadkach wydruk kompletu dokumentów następuje w odstępie kilku sekund.
Spółka wskazała, że w tym przypadku generowanie paragonu poprzedzającego wystawienie faktury jest czynnością stricte techniczną wynikającą z ograniczeń technicznych programu sprzedażowego. Jednocześnie podkreśliła, że nabywca nie jest informowany o tym, iż paragon jest drukowany. Paragon nigdy nie jest wydawany nabywcy i zawsze pozostaje w posiadaniu spółki. Nabywca, zgodnie z życzeniem, otrzymuje wyłącznie fakturę. W związku z tym zapytała, czy wystawienie faktury łącznie z wydrukowaniem paragonu niezawierającego NIP nabywcy, który nigdy nie jest przekazywany nabywcy, będzie prawidłowe w świetle art. 106b ust. 5 i 6 ustawy o VAT.
Organ podatkowy uznał, że nie. Jak stwierdził, zgodnie z art. 106b ust. 5 ustawy o VAT, jeżeli paragon nie zawiera NIP, to brak jest podstaw do wystawienia do niego faktury, nawet jeśli wystawienie faktury odbywa się w tym samym czasie co wystawienie paragonu i klient nawet nie wie, że podatnik rejestruje tę sprzedaż przy zastosowaniu kasy. Organ wyjaśnił, że kasa rejestrująca jest ewidencją uregulowaną w przepisach prawa i przeznaczoną do ewidencjonowania sprzedaży na rzecz osób prywatnych, natomiast dla podmiotów gospodarczych wystawia się faktury. Zatem "generowanie paragonu" nie może być sprowadzone do czynności "stricte technicznej". Jeżeli podatnik z własnej woli ewidencjonuje w kasie sprzedaż, której nie powinien tam ewidencjonować, to z wszelkimi tego konsekwencjami. Zdaniem organu ograniczenia techniczne czy stosowane funkcjonalności systemu nie mogą uzasadniać niestosowania przepisów.
www.PodatekVAT.pl - Aktualności:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PoradyPodatkowe.pl » |
GOFIN PODPOWIADA - Podatek VAT
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI - Podatek VAT
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY - Podatek VAT
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|