Biuletyn Informacyjny dla Służb Ekonomiczno - Finansowych nr 20 (1063) z dnia 10.07.2020
Nowa matryca stawek VAT już obowiązuje, a nowy JPK_VAT od 1 października 2020 r.
Nowa matryca stawek VAT obowiązuje od 1 lipca 2020 r. W celu klasyfikacji towarów/usług na potrzeby VAT od 1 lipca 2020 r. należy zatem stosować Nomenklaturę scaloną (CN) - w przypadku towarów oraz Polską Klasyfikację Wyrobów i Usług 2015 - w przypadku usług.
Nomenklatura scalona 2020 oraz PKWiU 2015 dostępne są w serwisie www.klasyfikacje.gofin.pl |
Nowa matryca stawek VAT została stworzona w oparciu o następujące założenia:
- w miarę możliwości opodatkowanie taką samą stawką VAT całych grup towarów/usług,
- przyjęcie - w przypadku konieczności zmiany stawki - generalnie zasady obniżania stawek, przy punktowych podwyżkach stawki.
Obniżenie stawek VAT dotyczy m.in. pieczywa (z 8% i 23% na 5%), żywności homogenizowanej (z 8% na 5%), niektórych artykułów higienicznych (z 8% na 5%). Natomiast podwyższenie stawek VAT dotyczy m.in. homarów i ośmiornic (z 5% na 23%).
UWAGA! Na naszej stronie internetowej (www.klasyfikacje.gofin.pl) dostępna jest bezpłatna wyszukiwarka kodów Nomenklatury scalonej (CN) 2020 oraz Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług 2015. Można dzięki niej sklasyfikować konkretny towar/usługę, wpisując symbol lub słowo kluczowe.
Ponadto przypominamy, że "stara" PKWiU 2008 będzie stosowana do 31 grudnia 2020 r. dla celów opodatkowania VAT w przypadku (patrz: rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 27 marca 2020 r.; Dz. U. poz. 556):
1) towarów, których dostawa powoduje, że podatnicy nie mogą korzystać z podmiotowego zwolnienia z VAT, wskazanych w art. 113 ust. 13 pkt 1 lit. f) i g) ustawy o VAT, tj.:
- preparatów kosmetycznych i toaletowych (PKWiU 20.42.1), komputerów, wyrobów elektronicznych i optycznych (PKWiU 26), urządzeń elektrycznych i nieelektrycznego sprzętu gospodarstwa domowego (PKWiU 27) oraz maszyn i urządzeń, gdzie indziej niesklasyfikowanych (PKWiU 28) - w związku z zawarciem umowy w ramach zorganizowanego systemu zawierania umów na odległość, bez jednoczesnej fizycznej obecności stron, z wyłącznym wykorzystaniem jednego lub większej liczby środków porozumiewania się na odległość do chwili zawarcia umowy włącznie,
- hurtowych i detalicznych części do pojazdów samochodowych (PKWiU 45.3) i motocykli (PKWiU 45.4);
2) towarów i usług wskazanych w załączniku nr 15 do ustawy o VAT, czyli objętych mechanizmem podzielonej płatności (na warunkach wskazanych w ww. ustawie),
3) towarów i usług wskazanych w rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 28 grudnia 2018 r. w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących.
Natomiast nowy JPK_VAT - składający się z części ewidencyjnej i deklaracyjnej - będzie obowiązywał od 1 października 2020 r. (a nie jak wcześniej zakładano - od 1 lipca br.). Tak wynika z tzw. tarczy antykryzysowej 4.0.
Pisaliśmy na ten temat w Biuletynie Informacyjnym nr 19 z 1.07.2020 r. na str. 13 |
www.PodatekVAT.pl - Aktualności:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PoradyPodatkowe.pl » |
GOFIN PODPOWIADA - Podatek VAT
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI - Podatek VAT
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY - Podatek VAT
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|