Biuletyn Informacyjny dla Służb Ekonomiczno - Finansowych nr 20 (775) z dnia 10.07.2012
Opodatkowanie usług szkoleniowych finansowanych w części ze środków publicznych - interpretacja ogólna Ministra Finansów
Jeżeli podatnik uzyska dofinansowanie ze środków publicznych, którego nie będzie można powiązać z konkretną usługą szkoleniową (tj. gdy dopłata nie będzie wpływać na cenę usługi), a oprócz tego uzyska również wynagrodzenie od usługobiorcy, usługa szkoleniowa nie będzie korzystać ze zwolnienia z VAT, jakie przysługuje dla usług szkoleniowych finansowanych w części ze środków publicznych. |
(interpretacja ogólna Ministra Finansów z 15 czerwca 2012 r., nr PT4/033/2-3/EFU/2012/PT-298)
Zwolnione z VAT są m.in. usługi kształcenia zawodowego lub przekwalifikowania zawodowego, finansowane w całości ze środków publicznych oraz świadczenie usług i dostawa towarów ściśle z tymi usługami związane (art. 43 ust. 1 pkt 29 lit. c) ustawy o VAT). Zwolnienie to zostało jednak rozszerzone. Na mocy § 13 ust. 1 pkt 20 rozporządzenia Ministra Finansów z 4 kwietnia 2011 r. w sprawie VAT, zwolnione z VAT są usługi kształcenia zawodowego lub przekwalifikowania zawodowego, jeżeli są one finansowane w co najmniej 70% ze środków publicznych (oraz świadczenie usług i dostawa towarów ściśle z tymi usługami związane). Zatem zastosowanie zwolnienia z VAT na podstawie ww. przepisów uzależnione jest od dwóch kwestii, a mianowicie:
1) czy dana usługa stanowi usługę kształcenia zawodowego lub przekwalifikowania zawodowego,
2) w jakiej części usługa jest finansowana ze środków publicznych.
Odnośnie zaliczenia usługi do usługi kształcenia zawodowego lub przekwalifikowania zawodowego Minister Finansów uznał:
"(...) Dla uznania, czy dana usługa spełnia definicję usługi kształcenia zawodowego lub przekwalifikowania zawodowego należy odnieść się do art. 44 rozporządzenia wykonawczego Rady (UE) nr 282/2011 z dnia 15 marca 2011 r. ustanawiającego środki wykonawcze do dyrektywy 2006/112/WE w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej (...). Zgodnie z jego treścią, usługi w zakresie kształcenia zawodowego lub przekwalifikowania świadczone na warunkach określonych w art. 132 ust. 1 lit. i) dyrektywy VAT obejmują nauczanie pozostające w bezpośrednim związku z branżą lub zawodem, jak również nauczanie mające na celu uzyskanie lub uaktualnienie wiedzy do celów zawodowych. Czas trwania kursu w zakresie kształcenia zawodowego lub przekwalifikowania nie ma w tym przypadku znaczenia. (...)"
Natomiast odnosząc się do drugiej przesłanki zwolnienia z VAT (czyli finansowania usługi w części ze środków publicznych) Minister Finansów uznał, że środkami publicznymi są np. środki otrzymane przez beneficjentów na prowadzenie projektów realizowanych w ramach programu Operacyjnego Kapitał Ludzki finansowanego z budżetu państwa (dotacja celowa) oraz Europejskiego Funduszu Społecznego (płatność pochodząca z budżetu Unii Europejskiej).
Powołując się na definicję obrotu zawartą w art. 29 ust. 1 ustawy o VAT, Minister Finansów uznał, że obrotem są tylko takie dofinansowania (dotacje, subwencje, itp.), które wpływają bezpośrednio na cenę towaru lub usługi. Dotacje takie "uzupełniają" podstawę opodatkowania z tytułu danej dostawy lub świadczenia. Pozostałe dotacje (np. ze środków unijnych), niemające bezpośredniego wpływu na cenę czynności podlegających opodatkowaniu VAT, nie stanowią obrotu i nie zwiększają podstawy opodatkowania VAT. Ostatecznie uznano:
"(...) Jeżeli (...) podatnik uzyska dofinansowanie ze środków publicznych, którego nie będzie mógł powiązać (...) z konkretną usługą szkoleniową (gdyż nie będzie ona stanowić dopłaty wpływającej bezpośrednio na jej cenę), a oprócz tego z tytułu świadczenia tej usługi otrzyma wynagrodzenie od usługobiorcy (np. kwoty wkładu własnego od przedsiębiorców kierujących swoich pracowników na szkolenie), usługa ta nie będzie korzystać ze zwolnienia. Realizowany bowiem w takim przypadku przez świadczącego usługę obrót w całości pochodzić będzie ze środków przekazanych przez przedsiębiorców, co oznacza, że nie będzie spełniona przesłanka dotycząca finansowania ww. usług w co najmniej 70% ze środków publicznych, warunkująca zastosowanie zwolnienia od podatku na podstawie § 13 ust. 1 pkt 20 ww. rozporządzenia z dnia 4 kwietnia 2011 r."
Interpretacja ta została wydana na podstawie art. 14a Ordynacji podatkowej i jest wiążąca dla organów podatkowych podległych Ministrowi Finansów.
www.PodatekVAT.pl - Aktualności:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PoradyPodatkowe.pl » |
GOFIN PODPOWIADA - Podatek VAT
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI - Podatek VAT
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY - Podatek VAT
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|