Poradnik VAT nr 19 (331) z dnia 10.10.2012
Nieodpłatna dostawa towarów w 2013 r.
1. Opodatkowanie przekazywanych towarów
Generalną zasadą jest, że opodatkowaniu podatkiem VAT podlega m.in. odpłatna dostawa towarów. Ponadto ustawodawca określił przypadki, w których pomimo, że towary są przekazywane nieodpłatnie, to czynność ta rodzi obowiązek podatkowy w VAT.
Obecnie na podstawie art. 7 ust. 2 ustawy o VAT przez podlegającą opodatkowaniu dostawę towarów rozumie się również przekazanie nieodpłatnie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa, w szczególności:
- przekazanie lub zużycie towarów m.in. na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy,
- wszelkie inne darowizny
- jeżeli podatnikowi przysługiwało, w całości lub w części, prawo do odliczenia VAT przy nabyciu tych towarów.
Według proponowanych zmian do ustawy o VAT według projektu z dnia 10 sierpnia 2012 r., nieodpłatne przekazanie towarów będzie opodatkowane VAT, jeżeli podatnikowi przysługiwało, w całości lub w części, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od nabycia, importu lub wytworzenia tych towarów lub ich części składowych.
Ponadto, opodatkowaniu VAT mają podlegać również nieodpłatne przekazania towarów, przy nabyciu których podatnikowi nie przysługiwało częściowe lub całkowite prawo do odliczenia podatku, ale w towarach tych zostały wymienione części składowe, przy nabyciu których prawo to przysługiwało i które spowodowały trwały wzrost wartości towarów "nieskonsumowanych" całkowicie do momentu ich bezpłatnego przekazania.
Podstawą opodatkowania w tym przypadku ma być, co do zasady, cena nabycia części składowych towaru przekazywanego bezpłatnie, określona w momencie tego przekazania.
2. Drukowane materiały reklamowe i informacyjne
Opodatkowaniu VAT nie podlega przekazywanie drukowanych materiałów reklamowych i informacyjnych. Towary te zostały bowiem wprost wymienione w art. 7 ust. 3 ustawy o VAT, jako towary, do których art. 7 ust. 2 ustawy o VAT, nakazujący opodatkować nieodpłatne przekazania towarów, nie ma zastosowania.
Na skutek nowelizacji ustawy o VAT, z art. 7 ust. 3 ma zostać usunięte odwołanie się do drukowanych materiałów reklamowych i informacyjnych. Jak wyjaśnia Minister Finansów - zmiana ta ma na celu ścisłe odwzorowanie przepisu art. 16 zdanie drugie dyrektywy w sprawie VAT. Nie oznacza to jednak, że przekazanie tych towarów będzie opodatkowane. Ich wartość bowiem zazwyczaj mieści się w limitach prezentów o małej wartości.
3. Prezenty o małej wartości
Co do zasady, każde nieodpłatne przekazanie towaru, przy nabyciu którego odliczono VAT powoduje konieczność wykazania podatku należnego.
Należy jednak zwrócić uwagę, na obowiązujące wyłączenie z opodatkowania prezentów o małej wartości, przy zachowaniu warunku, aby wartość prezentów wydanych w ciągu roku podatkowego na rzecz jednej osoby nie przekroczyła określonej wartości.
Przypomnijmy, że zgodnie z treścią art. 7 ust. 4 ustawy, przez prezenty o małej wartości rozumie się przekazywane przez podatnika jednej osobie towary:
1) o łącznej wartości nieprzekraczającej w roku podatkowym kwoty 100 zł, jeżeli podatnik prowadzi ewidencję pozwalającą na ustalenie tożsamości tych osób;
2) których przekazania nie ujęto w powyższej ewidencji, jeżeli jednostkowa cena nabycia towaru (bez podatku), a gdy nie ma ceny nabycia, jednostkowy koszt wytworzenia, określone w momencie przekazywania towaru, nie przekraczają 10 zł.
Według projektu planowane było podniesienie limitu dla prezentów o małej wartości, jednak ostatecznie Ministerstwo Finansów wycofało się z tej zmiany (informacja rzeczniczki prasowej MF z 20 września 2012 r.).
Uwaga
Przekazanie prezentów o małej wartości nie będzie opodatkowane, jeżeli przekazanie to będzie miało związek z prowadzoną działalnością gospodarczą.
Obecne brzmienie art. 7 ust. 3 ustawy o VAT nie zawiera wskazania, iż warunkiem wyłączenia z opodatkowania jest przekazanie ww. towarów na cele związane z prowadzoną działalnością.
4. Próbki
Przekazanie próbek, definicję których zawiera art. 7 ust. 7 ustawy o VAT również nie jest opodatkowane VAT, nawet jeżeli przy ich nabyciu podatnikowi przysługiwało prawo do odliczenia podatku.
Na skutek nowelizacji ustawy o VAT definicja próbki ma ulec zmianie.
Przez próbkę będzie się rozumiało identyfikowalny jako próbka egzemplarz towaru, który pozwala na ocenę cech i właściwości towaru w jego końcowej postaci, przy czym jego przekazanie (wręczenie) przez podatnika będzie miało na celu promocję jego sprzedaży oraz nie będzie służyło zasadniczo zaspokojeniu potrzeb odbiorcy końcowego w zakresie danego towaru, chyba że zaspokojenie potrzeb tego odbiorcy będzie nieodłącznym elementem promocji sprzedaży tego towaru i będzie miało skłaniać tego odbiorcę do zakupu promowanego towaru.
Również przy przekazaniu próbek (podobnie jak przy prezentach o małej wartości) nie będzie trzeba rozliczać VAT, jeżeli przekazanie to będzie miało związek z prowadzoną działalnością gospodarczą.
W świetle wprowadzonej definicji - jak wskazano w uzasadnieniu projektu zmian do ustawy o VAT - za próbki będą mogły być uznana przykładowo książki, w tym egzemplarze do recenzji oraz płyty, jeśli tylko zostaną spełnione określone w proponowanym przepisie warunki.
www.PodatekVAT.pl - Aktualności:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PoradyPodatkowe.pl » |
GOFIN PODPOWIADA - Podatek VAT
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI - Podatek VAT
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY - Podatek VAT
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|