Poradnik VAT nr 1 (337) z dnia 10.01.2013
Kalendarium najistotniejszych zmian w podatku VAT
ZMIANY OD 1 STYCZNIA 2013 R.
Faktury wystawiane przez podatników zwolnionych z VAT
Faktury dokumentujące dostawę towaru lub świadczenie usługi mogą być wystawiane nie tylko przez czynnych podatników VAT, ale również przez podatników zwolnionych podmiotowo z VAT. Mają oni wybór w zakresie dokumentowania transakcji: mogą wystawić rachunek albo fakturę (§ 4 ust. 2 i § 17 pkt 4 rozporządzenia w sprawie faktur).
Oznaczanie faktur
Faktura nie musi zawierać oznaczenia "Faktura VAT". Dla niektórych czynności faktury muszą zawierać odpowiednie oznaczenie: "metoda kasowa", "samofakturowanie", "procedura marży dla biur podróży", "procedura marży - towary używane", "procedura marży - dzieła sztuki", "procedura marży - przedmioty kolekcjonerskie i antyki", "odwrotne obciążenie" (§ 5 ust. 2 pkt 2-5 rozporządzenia w sprawie faktur).
Samofakturowanie
Złagodzono przepisy w zakresie wystawiania faktur przez nabywców towarów i usług, szczególnie w zakresie zawiadamiania organu podatkowego. Fakturę może wystawić przedstawiciel podatkowy (§ 6 rozporządzenia w sprawie faktur).
Paliwo do samochodów
Nie ma obowiązku podawania na fakturach dokumentujących sprzedaż paliwa numeru rejestracyjnego samochodu.
Jednocześnie do końca 2013 r. przedłużono obowiązujące w 2012 r. zasady odliczania podatku naliczonego od nabycia i eksploatacji samochodów używanych w działalności gospodarczej.
Faktury uproszczone
W przypadku gdy kwota należności ogółem nie przekracza kwoty 450 zł lub 100 euro podatnicy mają wybór: mogą wystawić fakturę zwykłą lub uproszczoną (§ 5 ust. 4 pkt 6 rozporządzenia w sprawie faktur).
Akceptacja e-faktur
Zapłata należności z e-faktury lub ustna akceptacja pozwala na uznanie, że odbiorca zgodził się na otrzymywanie faktur w formie elektronicznej.
Kontrole biznesowe
Fakturom (nie tylko elektronicznym) należy zapewnić autentyczność pochodzenia i integralność treści oraz czytelność (§ 20a rozporządzenia w sprawie faktur).
Kasowa metoda rozliczania VAT przez małych podatników
Obowiązek podatkowy powstaje:
- z dniem otrzymania całości lub części zapłaty (przy czynnościach wykonywanych na rzecz czynnego podatnika VAT),
- w przypadku czynności wykonywanych na rzecz osób fizycznych - z dniem otrzymania całości lub części zapłaty, nie później niż 180. dnia, licząc od dnia wydania towaru lub wykonania usługi (art. 21 ustawy o VAT).
Zwrot jako zabezpieczenie kredytu
Wykazany w deklaracji dla podatku od towarów i usług zwrot nadwyżki podatku naliczonego nad należnym urząd skarbowy może przekazać na wskazany przez podatnika rachunek banku lub spółdzielczej kasy oszczędnościowo-kredytowej jako zabezpieczenie udzielanego podatnikowi kredytu (art. 87 ust. 2 ustawy o VAT).
Ulga na złe długi
Wierzytelność uznana jest za nieściągalną po 150 dniach od upływu terminu płatności. Wierzyciel nie ma obowiązku zawiadamiania dłużnika o skorzystaniu z ulgi. Jeżeli dłużnik nie skoryguje podatku naliczonego w przypadku niezapłacenia należności z faktury, grozi mu dodatkowe zobowiązanie podatkowe w wysokości 30% kwoty wynikającej z nieuregulowanych należności (art. 89a i 89b ustawy o VAT).
ZMIANY OD 1 KWIETNIA 2013 R.
Prezenty o małej wartości i próbki
Jeżeli przekazanie prezentów o małej wartości i próbek nastąpi na cele związane z działalnością gospodarczą, to nie będzie ono podlegało opodatkowaniu podatkiem VAT. Materiały reklamowe i informacyjne będą podlegały opodatkowaniu. Zdefiniowano próbkę przez którą rozumie się identyfikowalne jako próbka egzemplarz towaru lub jego niewielką ilość, które pozwalają na ocenę cech i właściwości towaru w jego końcowej postaci, przy czym jego przekazanie przez podatnika ma na celu promocję tego towaru oraz nie służy zasadniczo zaspokojeniu potrzeb odbiorcy końcowego w zakresie danego towaru, chyba że jest to nieodłączny element promocji tego towaru i ma skłaniać odbiorcę do jego zakupu (art. 7 ust. 2-7 ustawy o VAT).
Dostawa terenów niezabudowanych
Zwolniona z VAT będzie dostawa terenów niezabudowanych innych niż tereny budowlane (art. 43 ust. 1 pkt 9 ustawy o VAT).
Określono nową definicję terenów budowlanych, przez które należy rozumieć grunty przeznaczone pod zabudowę zgodnie z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, a w przypadku braku takiego planu - zgodnie z decyzją o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu, o których mowa w przepisach o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (art. 2 pkt 33 ustawy o VAT).
Usługi pocztowe
Zwolnione z VAT będą jedynie powszechne usługi pocztowe świadczone przez podmiot zobowiązany do ich świadczenia (art. 43 ust. 1 pkt 17 ustawy o VAT).
Wzrost stawek VAT
Podstawową stawką VAT w wysokości 23% będą objęte:
- napoje, przy przygotowywaniu których wykorzystywany jest napar z kawy lub herbaty, niezależnie od udziału procentowego tego naparu,
- produkcja programów telewizyjnych,
- wyroby sztuki ludowej oraz rękodzieła i rzemiosła ludowego i artystycznego, które posiadają atest Krajowej Komisji Artystycznej i Etnograficznej.
ZMIANY OD 1 STYCZNIA 2014 R.
Faktury
Przepisy dotyczące zasad wystawiania, przesyłania, udostępniania oraz przechowywania faktur (zwykłych i elektronicznych) będą przeniesione do ustawy o VAT.
Fakturę - co do zasady - wystawiać się będzie najpóźniej 15. dnia od zakończenia miesiąca, w którym dokonano dostawy towaru lub wykonano usługę. Przy zaliczce - fakturę będzie się wystawiać nie później niż 15. dnia od zakończenia miesiąca, w którym ją otrzymano (art. 106a-106o ustawy o VAT).
Podstawa opodatkowania
Podstawą opodatkowania - z określonymi zastrzeżeniami - będzie wszystko, co stanowi zapłatę, którą dokonujący dostawy towarów lub usługodawca otrzymał lub ma otrzymać z tytułu sprzedaży od nabywcy, usługobiorcy lub osoby trzeciej, włącznie z otrzymanymi dotacjami, subwencjami i innymi dopłatami o podobnym charakterze mającymi bezpośredni wpływ na cenę towarów dostarczanych lub usług świadczonych przez podatnika (art. 29a ust. 1 ustawy o VAT).
Obowiązek podatkowy
Przyjęto ogólną zasadę, zgodnie z którą obowiązek podatkowy będzie powstawał z chwilą dokonania dostawy towarów lub wykonania usługi (art. 19a ustawy o VAT). Dla niektórych czynności ustawodawca określił szczególny moment powstania obowiązku podatkowego.
www.PodatekVAT.pl - Aktualności:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PoradyPodatkowe.pl » |
GOFIN PODPOWIADA - Podatek VAT
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI - Podatek VAT
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY - Podatek VAT
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|