Gazeta Podatkowa nr 43 (980) z dnia 29.05.2013
O stawce VAT na trwałą zabudowę meblową zadecyduje NSA w składzie siedmiu sędziów
W świetle obowiązujących przepisów prawa, czynności trwałej zabudowy meblowej w obiektach budownictwa mieszkaniowego objętego społecznym programem mieszkaniowym nie korzystają z preferencyjnej stawki podatku. Takie stanowisko przedstawił Minister Finansów w odpowiedzi na interpelację poselską nr 15512, dotyczącą stosowania stawki VAT przy montażu szaf wnękowych.
Autor interpelacji wskazał, że od 1 stycznia 2011 r., zgodnie z art. 41 ust. 12 ustawy o VAT, niższa stawka VAT ma zastosowanie tylko do budowy, remontu, modernizacji, termomodernizacji obiektów budowlanych zaliczonych do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym. Na tym tle pojawiły się wątpliwości i różne stanowiska co do stosowania stawki podatku VAT przy montażu szaf wnękowych. Wątpliwości tych nie rozstrzygają także sądy administracyjne, które mają rozbieżne poglądy w tej sprawie.
Zdaniem resortu montaż trwałej zabudowy meblowej należy uznać za czynność związaną z zaopatrywaniem lokalu mieszkalnego w elementy wyposażenia niestanowiące jego elementów konstrukcyjnych lub części składowych. Potwierdził to także NSA w wyroku z dnia 1 grudnia 2010 r., sygn. akt I FSK 2067/09. Według Sądu umeblowanie oraz sprzęt AGD i RTV, z punktu widzenia prawnego są ruchomościami. Sam fakt wyposażenia nimi budynku (lokalu) mieszkalnego nie może decydować o staniu się częściami składowymi, gdyż musiałyby być na trwale połączone i to w taki sposób, że nie byłoby możliwe ich odłączenie od rzeczy głównej (mieszkania) bez uszkodzenia lub istotnej zmiany całości albo bez uszkodzenia lub istotnej zmiany przedmiotu odłączonego.
Według resortu modernizacja, podobnie jak w przypadku innych wymienionych w art. 41 ust. 12 czynności ustawy o VAT, w stosunku do których ma zastosowanie obniżona stawka VAT, powinna dotyczyć elementów konstrukcyjnych obiektów lub ich części zaliczonych do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym. Przykładowo za zmodernizowanie lokalu mieszkalnego będą mogły być uznane czynności polegające na wymianie starych okien na nowocześniejsze.
Zabudowa wnękowa nie jest czynnością związaną z elementami konstrukcyjnymi obiektów mieszkalnych, podnosi jedynie ich funkcjonalność, zatem objęta jest 23% VAT. Takie stanowisko, jak wskazał resort, potwierdziła zdecydowana większość upoważnionych dyrektorów izb skarbowych w wydanych interpretacjach indywidualnych. Natomiast kilka nieprawidłowo wydanych interpretacji zostało przez ministra finansów zmienionych.
W swoim piśmie resort zauważył, podobnie jak autor interpretacji, że także wojewódzkie sądy administracyjne niejednolicie interpretowały przepisy w omawianym zakresie. W związku z rozbieżnym orzecznictwem sądów administracyjnych, Naczelny Sąd Administracyjny postanowieniem z dnia 31 stycznia 2013 r., sygn. akt I FSK 306/12, przedstawił zagadnienie prawne składowi siedmiu sędziów NSA. Ma on odpowiedzieć na pytanie, czy w stanie prawnym obowiązującym od 1 stycznia 2011 r. świadczenie kompleksowe polegające na trwałej zabudowie meblowej z uprzednio nabytych komponentów, wykonywane w obiektach budowlanych zaliczanych do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym, należy traktować jako usługę modernizacji, podlegającą opodatkowaniu obniżoną stawką VAT na podstawie art. 41 ust. 2 i ust. 12 ustawy o VAT, czy też jako dostawę towarów w rozumieniu art. 7 ust. 1 tej ustawy, podlegającą opodatkowaniu stawką podstawową, określoną w art. 41 ust. 1 ustawy o VAT.
Resort poinformował jednocześnie, że wystąpił do prezesa NSA o przyspieszenie rozpatrzenia wymienionego zagadnienia prawnego przez skład siedmiu sędziów NSA.
www.PodatekVAT.pl - Aktualności:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PoradyPodatkowe.pl » |
GOFIN PODPOWIADA - Podatek VAT
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI - Podatek VAT
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY - Podatek VAT
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|