Gazeta Podatkowa nr 62 (999) z dnia 5.08.2013
Ważne zmiany w ustawie o VAT
Na ostatnim posiedzeniu Sejm uchwalił nowelizację ustawy o VAT. Podstawowym celem wprowadzenia zmian jest zwiększenie skuteczności walki z oszustami, której oczekują przede wszystkim uczciwi przedsiębiorcy doświadczający nieuczciwej konkurencji ze strony podmiotów uczestniczących w procederze wyłudzeń podatkowych.
Zmiany wprowadzane do ustawy polegają na rozbudowaniu obowiązujących regulacji w zakresie przeciwdziałania nadużyciom w podatku VAT w obszarze obrotu tzw. towarami wrażliwymi. Rozwiązania te dotyczą niektórych wyrobów stalowych, paliw, złota oraz niektórych odpadów. Zmiany obejmują trzy obszary: rozszerzenie katalogu towarów objętego odwróconym obciążeniem, wyłączenie w niektórych przypadkach możliwości kwartalnych rozliczeń oraz wprowadzenie odpowiedzialności solidarnej.
W związku z tym poszerzono katalog towarów wymienionych w załączniku nr 11 do ustawy o VAT m.in. o dodatkowe towary z grupy tzw. złomu i niektórych innych odpadów oraz o szeroką grupę wyrobów stalowych.
Do ustawy o VAT wprowadzono instytucję odpowiedzialności podatkowej, zgodnie z którą w określonych przypadkach nabywca odpowiada za niewpłacony przez dostawcę podatek (zaległość podatkową sprzedawcy). Instytucja ta zawężona jest do tzw. towarów wrażliwych nieobjętych odwróconym obciążeniem. W przypadku obrotu tymi towarami wprowadzono wyłącznie miesięczny okres rozliczeniowy.
Jak tłumaczy Rząd, nałożenie na nabywców określonych towarów szczególnie narażonych na oszustwa polegające na wyłudzeniu podatku VAT solidarnej odpowiedzialności za zobowiązania podatkowe zbywcy będzie pełniło przede wszystkim funkcję prewencyjną, przejawiającą się m.in. w dokładniejszym kontrolowaniu przez podatników swoich kontrahentów. Zwiększenie odpowiedzialności podatników z tytułu zawieranych przez nich transakcji powinno przyczynić się do stopniowego eliminowania z łańcucha dostaw podmiotów nastawionych na oszustwa podatkowe, a tym samym do poprawy kondycji gospodarczej przedsiębiorstw działających w tych obszarach, które prawidłowo regulują zobowiązania podatkowe z tytułu podatku VAT.
Ponadto korzystną zmianą wprowadzoną do ustawy o VAT jest zwolnienie z VAT dostawy towarów spożywczych (z wyłączeniem alkoholu) przez handlowców (na krótko przed upływem terminu przydatności ich do spożycia) na rzecz organizacji pożytku publicznego. Obecne przepisy przewidują podobne zwolnienie, jednak dotyczy ono tylko producentów tych wyrobów.
Ustawa została przekazana do Senatu.
www.PodatekVAT.pl - Aktualności:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PoradyPodatkowe.pl » |
GOFIN PODPOWIADA - Podatek VAT
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI - Podatek VAT
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY - Podatek VAT
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|