Gazeta Podatkowa nr 34 (1075) z dnia 28.04.2014
Obowiązkowe dane na korekcie faktury
Na fakturze korygującej należy podawać numer faktury pierwotnej. Tak uznał NSA w wyroku z dnia 27 lutego 2014 r., sygn. akt I FSK 392/13.
Podatnik (spółka) we wniosku wskazał, że w trakcie prac nad wdrożeniem w spółce systemu wystawiania i przesyłania faktur w formie elektronicznej okazało się, że nie jest możliwe zamieszczanie na tych fakturach informacji o numerze faktury pierwotnej (korygowanej). W ocenie spółki faktury korygujące, mimo braku referencji do faktury pierwotnej, będą prawidłowe i poprawne dla celów rozliczania VAT. Stanowisko to zostało przez organ podatkowy uznane za nieprawidłowe. Z uwagi na to, że WSA oddalił skargę spółki, wniosła ona skargę kasacyjną do NSA.
Zdaniem Sądu wymóg zamieszczenia na fakturze korygującej numeru faktury korygowanej, ustanowiony przez polskiego ustawodawcę, mający na celu zagwarantowanie poprawnego ewidencjonowania zdarzeń gospodarczych (zarówno u wystawcy faktury korygującej, jak i kontrahenta, który na podstawie tej faktury ma obowiązek dokonania korekty podatku VAT), zawiera się w granicach zakreślonych art. 273 Dyrektywy 112, a zatem przepisy prawa krajowego są zgodne z przepisami unijnymi. NSA wyjaśnił, że podanie numeru faktury korygowanej jest najprostszym i najmniej uciążliwym sposobem wskazania w sposób wyraźny i jednoznaczny, do jakiej faktury odnosi się korekta. Zdaniem Sądu trudno w takiej sytuacji uznać umieszczenie tego elementu faktury korygującej w przepisach krajowych za naruszenie przepisów unijnych.
Sąd nie miał wątpliwości, że identyfikowanie w fakturze korygującej faktury pierwotnej za pomocą danych takich jak numer dostawy czy zamówienia mogłoby znacznie utrudnić prawidłowe stosowanie podatku VAT i sprawowanie przez organy podatkowe nadzoru w tym względzie, podczas gdy wymóg podania na fakturze korygującej numeru faktury pierwotnej, eliminując te problemy i gwarantując prawidłowe ewidencjonowanie zdarzeń gospodarczych u wystawcy i odbiorcy faktury korygującej, nie uniemożliwia ani nie utrudnia korzystania z praw podatnika VAT.
www.PodatekVAT.pl - Aktualności:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PoradyPodatkowe.pl » |
GOFIN PODPOWIADA - Podatek VAT
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI - Podatek VAT
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY - Podatek VAT
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|