Gazeta Podatkowa nr 64 (1105) z dnia 11.08.2014
Będą zmiany w zakresie stosowania mechanizmu odwrotnego obciążenia
Od 1 stycznia 2015 r. planuje się wprowadzenie do ustawy o VAT zmian, które rozszerzą i jednocześnie doprecyzują przepisy w zakresie mechanizmu odwrotnego obciążenia.
Mechanizm odwrotnego obciążenia polega na przesunięciu ze sprzedawcy na nabywcę obowiązku rozliczania VAT. Mechanizmem tym objęty jest obrót towarami wymienionymi w załączniku nr 11 do ustawy o VAT. W związku z występowaniem nadużyć w rozliczaniu VAT niezbędne jest, zdaniem Ministra Finansów, objęcie nim kolejnych towarów:
- złota w postaci surowca lub półproduktu (o próbie 325 tysięcznych bądź większej) oraz dostaw złota inwestycyjnego w sytuacji gdy podatnik skorzystał z opcji opodatkowania,
- blachy sklasyfikowanej w PKWiU 24.33.20.0 "Arkusze żeberkowe ze stali niestopowej",
- telefonów komórkowych, w tym smartfonów.
Przewiduje się też zawężenie stosowania mechanizmu odwrotnego obciążenia tylko do sytuacji, gdy nabywcą towarów wymienionych w załączniku nr 11 jest podatnik VAT czynny.
Zaproponowano także, aby mechanizm odwrotnego obciążenia miał zastosowanie do sprzedaży towarów wymienionych w załączniku nr 11, jeżeli wartość dostarczanych towarów, dokonanych na rzecz jednego nabywcy w danym dniu, bez kwoty podatku, przekracza kwotę 20.000 zł.
Ze względu na to, że mechanizm odwrotnego obciążenia będzie miał zastosowanie do złota w postaci surowca lub półproduktu (o próbie 325 tysięcznych lub większej) oraz dostaw złota inwestycyjnego w sytuacji, gdy podatnik skorzystał z opcji opodatkowania, towar ten zostanie wyłączony z treści załącznika nr 13 do ustawy o VAT.
Jednocześnie zakres załącznika nr 13 do ustawy o VAT zostanie rozszerzony o srebro i platynę w postaci surowca lub półproduktu. W celu przeciwdziałania nadużyciom do załącznika nr 13 do ustawy o VAT zostaną także dodane komputery przenośne, takie jak: tablety, notebooki, laptopy etc. oraz konsole do gier.
Ponadto przewiduje się dodanie art. 100a ustawy o VAT, w którym na podatników dokonujących dostawy towarów i usług lub świadczenia usług, dla których podatnikiem jest nabywca, zostanie nałożony obowiązek składania w urzędzie skarbowym zbiorczych informacji o dokonanych dostawach towarów oraz świadczonych usługach, dla których podatnikiem jest nabywca, w przypadkach, o których mowa w art. 17 ust. 1 pkt 7 i 8 ustawy o VAT (tj. informacji podsumowujących w obrocie krajowym). Informacje te byłyby składane za okresy rozliczeniowe, w których powstaje obowiązek podatkowy, w terminach przewidzianych dla złożenia przez podatnika deklaracji podatkowych.
www.PodatekVAT.pl - Aktualności:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PoradyPodatkowe.pl » |
GOFIN PODPOWIADA - Podatek VAT
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI - Podatek VAT
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY - Podatek VAT
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|