Gazeta Podatkowa nr 85 (1126) z dnia 23.10.2014
Do zwolnienia z VAT można powrócić w trakcie roku
Czynny podatnik VAT może ponownie powrócić do zwolnienia od początku dowolnego miesiąca, następującego po okresie wyznaczonym w art. 113 ust. 11 ustawy o VAT. Tak wynika z wyroku NSA z dnia 24 września 2014 r., sygn. akt I FSK 1463/13.
Sprawa dotyczyła podatniczki, która zamierzała powrócić do zwolnienia z VAT w trakcie roku podatkowego. W związku z tym zwróciła się do organu podatkowego z pytaniem, czy taki powrót jest możliwy. Organ podatkowy uznał, że nie. Jego zdaniem powrót taki jest jedynie możliwy z początkiem danego roku podatkowego, a nie od dowolnie wybranego miesiąca. Podatniczka złożyła skargę do WSA we Wrocławiu, który uznał, że skarga zasługuje na uwzględnienie.
Jak podkreślił WSA, zgodnie z art. 113 ust. 11 ustawy o VAT, podatnik może ponownie skorzystać z tego zwolnienia nie wcześniej niż po upływie roku, licząc od końca roku, w którym utracił prawo do zwolnienia lub zrezygnował z tego zwolnienia. Stwierdzenie, że podatnik "może nie wcześniej niż po upływie roku ponownie skorzystać ze zwolnienia" wskazuje zdaniem Sądu, że w sytuacji nieprzekroczenia wyznaczonego limitu sprzedaży (w roku poprzednim i bieżącym), możliwość ponownego skorzystania ze zwolnienia pozostawiona została w gestii podatnika. Ponadto skorzystanie ze zwolnienia może mieć miejsce od początku dowolnego miesiąca, następującego po wyznaczonym w art. 113 ust. 11 ustawy o VAT okresie karencji.
Dodatkowo Sąd uznał, że przeciwko poglądowi wyrażonemu przez organ podatkowy przemawia również wykładnia historyczna. Przepis art. 113 ust. 11 ustawy o VAT, w brzmieniu obowiązującym do dnia 31.12.2008 r. stanowił, że podatnik, który utracił prawo do zwolnienia z VAT lub zrezygnował z tego zwolnienia, mógł dopiero po upływie 3 lat, licząc od końca miesiąca, w którym utracił prawo do zwolnienia lub zrezygnował z tego zwolnienia, ponownie skorzystać z tego zwolnienia. Poprzednie brzmienie przepisu wskazywało zatem, że upływ trzyletniego okresu otwierający drogę do ponownego skorzystania ze zwolnienia, mógł przypadać z końcem każdego miesiąca w trakcie roku podatkowego, co bez wątpienia odrywało to unormowanie od sztywnego wyznaczenia zwolnienia z początkiem nowego roku podatkowego. Modyfikacja treści art. 113 ust. 11 ustawy nie zmieniała, zdaniem WSA, zasadniczego charakteru tego przepisu.
Organ podatkowy nie zgadzając się z tym wyrokiem złożył skargę kasacyjną, którą NSA oddalił.
Przedstawiony wyrok jest kolejnym pozytywnym dla podatników orzeczeniem. Należy mieć nadzieję, że pod wpływem orzeczeń sądowych organy podatkowe zmienią swoje stanowisko w omawianej kwestii.
www.PodatekVAT.pl - Aktualności:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PoradyPodatkowe.pl » |
GOFIN PODPOWIADA - Podatek VAT
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI - Podatek VAT
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY - Podatek VAT
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|