Gazeta Podatkowa nr 94 (1135) z dnia 24.11.2014
Dla celów VAT samochód bez wskazanej ładowności traktuje się jak osobowy
Garażowanie samochodu kempingowego w garażu przydomowym wynajętym od właściciela firmy wyklucza możliwość odliczania całej kwoty VAT od wydatków z nim związanych. Ponadto, jeśli nie ma on określonej ładowności, jest to samochód osobowy. Tak uznał Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi w interpretacji indywidualnej z dnia 30 września 2014 r., nr IPTPP4/443-433/14-7/MK.
Podatnik we wniosku o interpretację wskazał, że posiada samochód o ładowności do 3,5 tony zakwalifikowany zgodnie z przepisami o ruchu drogowym jako specjalny kempingowy, który jest wykorzystywany wyłącznie do działalności gospodarczej z przeznaczeniem oddania w odpłatne używanie na podstawie umowy najmu. Sposób wykorzystania tego pojazdu jest określony w ustalonym regulaminie, dodatkowo jest prowadzona ewidencja przebiegu pojazdu. Samochód ten został zgłoszony do urzędu na druku VAT-26. Poza okresem najmu samochód jest/będzie wykorzystywany dla celów związanych z działalnością gospodarczą firmy, np. wyjazdy na szkolenia. Pojazd ten poza okresami najmu garażowany jest codziennie na terenie firmy, a w przyszłości będzie garażowany, w zależności od warunków atmosferycznych, także w wynajętym stanowisku w garażu od właścicieli firmy. Garażowania pojazdu będą dokonywali właściciele firmy lub osoby wymienione w regulaminie używania pojazdów do celów służbowych.
Organ podatkowy wyjaśnił, że określone przez podatnika zasady używania pojazdu muszą obiektywnie potwierdzać, że pojazd jest wykorzystywany wyłącznie w działalności gospodarczej i nie ma możliwości prywatnego użytku tego pojazdu. Przy czym użytek prywatny należy postrzegać w kategoriach potencjalnej, a nie faktycznej możliwości użytku pojazdu do celów prywatnych.
W omawianym przypadku przedmiotowy pojazd poza okresami najmu będzie garażowany w prywatnym garażu wynajętym od właścicieli firmy. Okoliczności te, zdaniem organu podatkowego, nie wykluczają użycia przedmiotowego pojazdu do celów prywatnych. Takie garażowanie pojazdu nie wyklucza użycia jego do celów prywatnych, jak np. wyjazd weekendowy. W tym przypadku podatnikowi będzie przysługiwało prawo do odliczenia 50% VAT od wydatków związanych z tym pojazdem. Ponadto, z uwagi na to, że w karcie pojazdu oraz w dowodzie rejestracyjnym nie ma określonej jego ładowności, jest on uznany za samochód osobowy. Nie będzie więc przysługiwało prawo do odliczenia VAT od zakupu paliwa do napędu tego samochodu do 30 czerwca 2015 r.
www.PodatekVAT.pl - Aktualności:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PoradyPodatkowe.pl » |
GOFIN PODPOWIADA - Podatek VAT
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI - Podatek VAT
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY - Podatek VAT
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|