Gazeta Podatkowa nr 7 (1152) z dnia 22.01.2015
Ministerstwo Finansów wyjaśnia.
Czy biura rachunkowe mogą korzystać ze zwolnienia z VAT?
Podatnicy, u których wartość sprzedaży nie przekroczyła w poprzednim roku podatkowym kwoty 150.000 zł, mają prawo korzystać ze zwolnienia z VAT na mocy art. 113 ust. 1 ustawy o VAT. Jednak nie każdy podatnik z tego zwolnienia może skorzystać. Dotyczy to m.in. podatników świadczących usługi w zakresie doradztwa (z wyjątkiem doradztwa rolniczego związanego z uprawą i hodowlą roślin oraz chowem i hodowlą zwierząt, a także związanego ze sporządzaniem planu zagospodarowania i modernizacji gospodarstwa rolnego).
Z dniem 10 sierpnia 2014 r., na skutek wejścia w życie przepisów ustawy z dnia 9 maja 2014 r. o ułatwieniu dostępu do wykonywania niektórych zawodów regulowanych, tzw. ustawy deregulacyjnej, zmieniły się przepisy ustawy o doradztwie podatkowym. Nowelizacja rozszerzyła m.in. katalog czynności doradztwa podatkowego o prowadzenie ksiąg rachunkowych. Ponadto całkowitą deregulacją objęto wykonywanie czynności wymienionych w art. 2 ust. 1 pkt 2 i 3 ustawy o doradztwie podatkowym, tj. m.in. prowadzenie ksiąg, prowadzenie innych ewidencji do celów podatkowych, sporządzanie zeznań i deklaracji. Obecnie może je wykonywać każda zainteresowana osoba. Stąd pojawiają się wątpliwości, czy biura rachunkowe, świadczące usługi księgowe, mogą korzystać ze zwolnienia z VAT ze względu na obroty.
W związku z tym nasze Wydawnictwo zwróciło się do Ministerstwa Finansów z pytaniem, czy osoby prowadzące biura rachunkowe, które deklarują, iż w zakresie działalności nie świadczą usług doradczych, ale w imieniu swoich klientów sporządzają oraz podpisują deklaracje podatkowe, są wyłączone ze zwolnienia wskazanego w art. 113 ust. 1 i ust. 9 ustawy o VAT.
W odpowiedzi z dnia 13 stycznia 2015 r. Ministerstwo wyjaśniło, że zakres czynności doradztwa podatkowego określa art. 2 ustawy o doradztwie podatkowym. Przy ocenie tych czynności należy mieć na uwadze również zmianę dokonaną ustawą deregulacyjną, która weszła w życie z dniem 10 sierpnia 2014 r. Zgodnie z przepisami tej ustawy, wykonywanie niektórych czynności doradztwa podatkowego nie jest już uzależnione od posiadania określonych uprawnień czy też statusu podmiotu. W związku z tym w przypadku świadczenia usług wskazanych w art. 2 ustawy o doradztwie podatkowym będzie miał zastosowanie art. 113 ust. 13 pkt 2 lit. b) ustawy o VAT (podatnikowi nie będzie przysługiwało prawo do korzystania ze zwolnienia, o którym mowa w art. 113 ust. 1 i 9 tej ustawy).
Należy dodać, że w przypadku wątpliwości związanych z interpretacją przepisów prawa podatkowego w konkretnym stanie faktycznym, osoba zainteresowana powinna zwrócić się z wnioskiem o wydanie interpretacji indywidualnej.
www.PodatekVAT.pl - Aktualności:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PoradyPodatkowe.pl » |
GOFIN PODPOWIADA - Podatek VAT
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI - Podatek VAT
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY - Podatek VAT
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|