Poradnik VAT nr 12 (396) z dnia 20.06.2015
Jak zmiany w VAT wpłynęły na regulacje dotyczące zamówień publicznych?
Jak już wielokrotnie informowaliśmy na łamach naszego czasopisma, od 1 lipca 2015 r. wejdą w życie zmiany do ustawy o VAT wynikające z ustawy z dnia 9 kwietnia 2015 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy – Prawo zamówień publicznych (Dz. U. poz. 605). Jedna ze zmian dotyczy tzw. mechanizmu odwrotnego obciążenia, który będzie stosowany tylko w sytuacji, gdy nabywcą towarów wymienionych w załączniku nr 11 do ustawy będzie podatnik VAT czynny.
Wprowadzenie zmian w powyższym zakresie spowodowało wymóg odpowiedniego dostosowania przepisów ustawy z dnia 29 stycznia 2004 r. Prawo zamówień publicznych (Dz. U. z 2013 r. poz. 907 ze zm.).
Zgodnie z nowym brzmieniem art. 91 ust. 3a ustawy Prawo zamówień publicznych, jeżeli zostanie złożona oferta, której wybór będzie prowadził do powstania u zamawiającego obowiązku podatkowego (odwrotne obciążenie), to oceniając taką ofertę, będzie doliczał on do przedstawionej w ofercie ceny podatek VAT, który miałby obowiązek rozliczyć zgodnie z obowiązującymi przepisami.
W konsekwencji obowiązek doliczania wartości VAT płaconego przez zamawiającego do wartości netto wykonawcy będzie miał zastosowanie w przypadku:
- tak jak obecnie – wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów;
- mechanizmu odwróconego obciążenia, w odniesieniu do dostaw, dla których podatnikiem jest nabywca;
- importu usług lub importu towarów, z którymi wiąże się analogiczny obowiązek doliczenia przez zamawiającego podczas porównywania cen ofertowych podatku VAT.
Ponadto wykonawca, składając ofertę będzie zobowiązany poinformować zamawiającego, czy po jego stronie (tj. zamawiającego) powstanie obowiązek podatkowy w podatku VAT w związku z wyborem danej oferty (informację tę wykonawca będzie przekazywał zamawiającemu wraz z ofertą, wskazując nazwę (rodzaj) towaru lub usługi, których dostawa lub świadczenie będzie prowadzić do powstania obowiązku podatkowego oraz ich wartość bez kwoty podatku).
Ustawa nowelizująca wprowadza również przepisy przejściowe w myśl których, w przypadku umów w sprawach zamówień publicznych zawartych przed 1 lipca br. zamawiający jest uprawniony do jej zmiany i obniżenia wynagrodzenia wykonawcy o VAT należny.
www.PodatekVAT.pl - Aktualności:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PoradyPodatkowe.pl » |
GOFIN PODPOWIADA - Podatek VAT
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI - Podatek VAT
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY - Podatek VAT
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|