Biuletyn Informacyjny dla Służb Ekonomiczno - Finansowych nr 18 (989) z dnia 20.06.2018
Odliczenie VAT z duplikatu faktury
W maju br. spółka (czynny podatnik VAT) otrzymała duplikat faktury wystawionej w styczniu br. (faktury pierwotnej nie otrzymała). Czy spółka może odliczyć VAT z ww. duplikatu faktury w maju br., czy powinna sporządzić korektę deklaracji VAT za styczeń br.?
W sytuacji wskazanej w pytaniu spółce przysługuje prawo do odliczenia VAT wykazanego w duplikacie faktury w rozliczeniu za okres, w którym otrzymała ten duplikat (przy założeniu spełnienia innych ustawowych warunków oraz niezaistnienia przesłanek wykluczających to prawo). |
Co do zasady, czynny podatnik VAT ma prawo odliczyć VAT do zakupu towarów i usług w zakresie, w jakim są one wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych (patrz: art. 86 ust. 1 ustawy o VAT).
Generalnie prawo do odliczenia VAT przysługuje w rozliczeniu za okres, w którym u sprzedawcy powstał obowiązek podatkowy, nie wcześniej jednak niż w rozliczeniu za okres, w którym podatnik (nabywca) otrzymał fakturę. Zakładamy, że sytuacja przedstawiona w pytaniu nie dotyczy czynności, dla których ustawodawca przewidział szczególne terminy odliczenia, dlatego te kwestie pomijamy w niniejszym artykule.
Ponadto, jeżeli podatnik nie odliczył VAT w ww. terminie, może go odliczyć w jednym z dwóch kolejnych okresów rozliczeniowych. Jeżeli jednak nie dotrzyma także tych terminów na odliczenie VAT, będzie mógł skorzystać z przysługującego mu prawa w zakresie odliczenia VAT wyłącznie poprzez korektę deklaracji podatkowej za miesiąc, w którym otrzymał fakturę (jednak generalnie nie później niż w ciągu 5 lat, licząc od początku roku, w którym powstało prawo do odliczenia VAT).
Dokumentem, na podstawie którego podatnik ma prawo do odliczenia VAT, jest zasadniczo faktura. Na równi z fakturą traktowany jest także duplikat, który zgodnie z art. 106l ustawy o VAT wystawiany jest w przypadku, gdy faktura ulegnie zniszczeniu albo zaginie. Należy pamiętać, że faktura wystawiona ponownie (duplikat) musi zawierać dane zgodne z danymi z faktury pierwotnej, wyraz "duplikat" oraz datę jego wystawienia.
Duplikat faktury ma taką samą moc prawną jak faktura pierwotna, gdyż dokumentuje to samo zdarzenie gospodarcze - stanowi dla nabywcy podstawę do odliczenia VAT (jeśli nie odliczono VAT na podstawie faktury pierwotnej). |
Termin odliczenia VAT z duplikatu faktury zależy od tego, czy pierwotna faktura dotarła do nabywcy i następnie zaginęła lub uległa zniszczeniu, czy też w ogóle do niego nie dotarła. W przypadku, gdy nabywca towaru/usługi dokonał odliczenia VAT z otrzymanej faktury, która następnie zaginęła, duplikat stanowi jedynie potwierdzenie prawa do odliczenia VAT. Natomiast, jeżeli - tak jak w sytuacji opisanej w pytaniu - nabywca nie otrzymał pierwotnej faktury, wówczas duplikat traktowany jest jak oryginał faktury.
W konsekwencji powyższego spółce, o której mowa w pytaniu, przysługuje prawo do odliczenia VAT w rozliczeniu za okres, w którym spółka otrzymała duplikat faktury (tu: za maj br.) lub w rozliczeniu za jeden z dwóch następnych okresów rozliczeniowych (przy założeniu istnienia związku zakupu z wykonywaniem czynności opodatkowanych VAT oraz jeżeli nie występują przesłanki wskazane w art. 88 ustawy o VAT, wykluczające prawo do odliczenia VAT).
www.PodatekVAT.pl - Odliczenia VAT:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.OdliczeniaVAT.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
GOFIN PODPOWIADA - Podatek VAT
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI - Podatek VAT
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY - Podatek VAT
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|