Gazeta Podatkowa nr 68 (900) z dnia 23.08.2012
Odliczenie VAT z faktury dokumentującej nabycie energii
Jestem rolnikiem zarejestrowanym jako czynny podatnik VAT. Posiadam faktury za zakup energii elektrycznej wystawione na moje imię i nazwisko. Dokumentują one zakup energii zużytej w gospodarstwie ogrodniczym, jak i w domu mieszkalnym. Faktury te jednak nie zawierają mojego NIP. W jakiej wysokości mogę odliczyć podatek VAT z tych faktur?
Podatnik VAT zasadniczo ma prawo do odliczenia VAT w takim zakresie, w jakim towary i usługi wykorzystywane są przez niego do wykonywania czynności opodatkowanych. Kwotę podatku naliczonego stanowi m.in. suma kwot określonych w fakturach otrzymywanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów lub usług.
Tak więc w sytuacji przedstawionej w pytaniu, Czytelnikowi przysługuje prawo do odliczenia VAT od wydatków, ale tylko związanych z działalnością opodatkowaną VAT. Podatnik nie ma prawa do odliczenia VAT z tytułu nabycia towarów i usług, które związane są z jego gospodarstwem domowym. W takim przypadku obowiązany jest do dokumentowania tych nabyć w taki sposób, aby możliwe było oddzielenie wydatków służących zaspokojeniu potrzeb rodziny od wydatków związanych z prowadzoną działalnością.
Jeżeli w gospodarstwie rolnym jest zamontowany jeden licznik zużycia energii elektrycznej, która zużywana jest zarówno na potrzeby domowe, jak i na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej, należy wyodrębnić część energii zużytej na potrzeby własne od energii zużytej na cele działalności. W przypadku gdy nie jest możliwe zainstalowanie odrębnych liczników energii, pozostaje metoda szacunkowa, która umożliwi podział zużycia energii i ustalenie części VAT, która podlegać będzie odliczeniu.
Jak wyjaśnił Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji indywidualnej z dnia 28 kwietnia 2011 r., nr IPPP1-443-223/11-4/PR najbardziej oczywistą metodą ustalenia podatku podlegającego odliczeniu w przypadku ponoszonych kosztów mediów, gdy ich zużycie nie jest odrębnie opomiarowane dla poszczególnych pomieszczeń, jest zastosowanie klucza powierzchniowego budynku. Jednakże jak zaznaczył, należy mieć na względzie, aby obliczona w ten sposób kwota nie odbiegała od realnej i w możliwie precyzyjny sposób odzwierciedlała faktyczne, rzeczywiste zużycie na cele prowadzonej działalności.
Odliczenie podatku VAT jest możliwe jedynie w przypadku posiadania przez podatnika faktury VAT. Należy także podkreślić, że w myśl § 5 ust. 1 pkt 2 rozporządzenia w sprawie m.in. wystawiania faktur (Dz. U. z 2011 r. nr 68, poz. 360), faktura stwierdzająca dokonanie sprzedaży powinna zawierać m.in. NIP sprzedawcy i nabywcy. Jedynie w sytuacji, gdy nabywcą jest podmiot niebędący podatnikiem VAT, nie ma potrzeby umieszczania na fakturze NIP-u. Zasada ta dotyczy także faktur dokumentujących sprzedaż: energii elektrycznej i cieplnej, gazu przewodowego, usług telekomunikacyjnych i radiokomunikacyjnych oraz usług wymienionych w poz. 140-153, 174 i 175 załącznika nr 3 do ustawy o VAT.
Zatem faktury m.in. za energię elektryczną, wodę czy gaz nie muszą zawierać NIP-u nabywcy i nie pozbawia to podatnika prawa do odliczenia VAT.
www.PodatekVAT.pl - Odliczenia VAT:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.OdliczeniaVAT.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
GOFIN PODPOWIADA - Podatek VAT
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI - Podatek VAT
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY - Podatek VAT
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|