Gazeta Podatkowa nr 14 (1055) z dnia 17.02.2014
Przesłanki odliczenia VAT naliczonego
Podmiotowi będącemu czynnym podatnikiem VAT przysługuje prawo do odliczenia podatku VAT za zakupione materiały budowlane, w przypadku gdy są one dokonywane w ramach realizacji remontu budynku wykorzystywanego do czynności opodatkowanych VAT. Przy czym prawo to przysługuje, o ile nie wystąpią przesłanki negatywne wymienione w art. 88 ustawy o VAT. Tak uznał Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi w interpretacji indywidualnej z dnia 7 stycznia 2014 r., nr IPTPP2/443-869/13-4/PR.
Ze stanu faktycznego sprawy wynika, że podatniczka w maju 2013 r. rozpoczęła gruntowny remont budynku. Całą przebudową kierowała tak, żeby w przyszłości budynek spełniał warunki do prowadzenia placówki z zakwaterowaniem dla osób w podeszłym wieku i osób niepełnosprawnych. Jak się okazało, nie ma ona wymaganych kwalifikacji do prowadzenia tego rodzaju działalności. W konsekwencji działalność ograniczona została do przebudowy i dzierżawy budynku.
Na tym tle powstała wątpliwość, czy ma ona prawo ubiegać się o zwrot VAT z tytułu zakupu materiałów budowlanych użytych do wskazanej inwestycji. Zdaniem podatniczki takie prawo jej przysługuje.
Prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wówczas, gdy zostaną spełnione określone warunki, tzn. odliczenia tego dokonuje zarejestrowany czynny podatnik VAT oraz gdy towary i usługi, z których nabyciem podatek został naliczony, są wykorzystywane do czynności opodatkowanych. Przedstawiona zasada wyklucza możliwość dokonania odliczenia VAT związanego z usługami i towarami, które nie są w ogóle wykorzystywane do czynności opodatkowanych, czyli w przypadku ich wykorzystywania do czynności zwolnionych od podatku VAT oraz niepodlegających temu podatkowi.
Organ podatkowy uznał, że w omawianej sprawie warunki uprawniające do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego są spełnione. Dokonywane zakupy towarów i usług w ramach realizacji remontu budynku będą bowiem wykorzystywane do czynności opodatkowanych podatkiem VAT. W związku z tym podatniczka ma prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z faktur dokumentujących wydatki ponoszone z tytułu realizacji przedmiotowej inwestycji. Tym samym w przypadku, gdy w rozliczeniu za dany okres rozliczeniowy wystąpi nadwyżka podatku naliczonego nad należnym, to z tego tytułu przysługuje jej prawo do zwrotu podatku, o którym mowa w art. 87 ust. 1 ustawy o VAT.
Rozstrzygnięcie organu podatkowego jest korzystne dla podatników. Rozwiewa jednocześnie wątpliwości w zakresie prawa do odliczenia VAT w sytuacji, gdy podatnicy ponoszą nakłady na inwestycję przeznaczoną do określonych celów, w trakcie której dowiadują się, że nie mają uprawnień do jej prowadzenia.
www.PodatekVAT.pl - Odliczenia VAT:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.OdliczeniaVAT.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
GOFIN PODPOWIADA - Podatek VAT
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI - Podatek VAT
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY - Podatek VAT
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|