Gazeta Podatkowa nr 25 (1066) z dnia 27.03.2014
Opłata roczna za dozór techniczny a rozliczenie VAT
Otrzymałem fakturę za opłatę roczną za dozór techniczny wózków widłowych, za rok 2014 r. Data sprzedaży i data wystawienia faktury to 12 lutego br. Termin płatności upłynął 16 marca.
1) Za fakturę tę zapłaciłem w terminie wskazanym przez kontrahenta. Czy mam prawo do odliczenia wynikającego z niej VAT w marcu?
Obecnie obowiązuje zasada, że prawo do odliczenia VAT u nabywcy powstaje w rozliczeniu za okres, w którym u sprzedawcy powstał obowiązek podatkowy (z pewnymi wyjątkami, które tutaj nie mają znaczenia). Odliczenia jednak nie można dokonać wcześniej niż w rozliczeniu za okres, w którym podatnik otrzymał fakturę. Jeżeli podatnik nie odliczy VAT w tym terminie, może tego dokonać w rozliczeniu za jeden z dwóch kolejnych okresów rozliczeniowych.
Obowiązek podatkowy powstaje zasadniczo z chwilą dokonania dostawy towaru lub wykonania usługi. Jeżeli jednak wcześniej otrzymano zapłatę (całość lub część), obowiązek podatkowy powstanie z chwilą jej otrzymania (w tej części).
W odniesieniu do usług przyjmowanych częściowo, usługę uznaje się za wykonaną, w przypadku wykonania jej części, dla której to części określono zapłatę.
Natomiast w przypadku usług, w związku ze świadczeniem których ustalane są następujące po sobie terminy płatności lub rozliczeń oraz usług ciągłych świadczonych przez okres dłuższy niż rok, dla których w związku z ich świadczeniem w danym roku nie upłyną terminy płatności lub rozliczeń, uznaje się je za wykonane odpowiednio z upływem każdego okresu, do którego odnoszą się te płatności lub upływem każdego roku podatkowego. Wynika to z art. 19a ust. 2 i 3 ustawy o VAT.
Jak wskazano w pytaniu, za usługi dozoru technicznego Czytelnik powinien był zapłacić w dniu 16 marca 2014 r. Jeśli zapłata ta była dokonana w tym dniu, to obowiązek podatkowy u sprzedawcy powstał także w tym dniu. Zatem prawo do odliczenia powstało w rozliczeniu za marzec lub kwiecień albo maj 2014 r.
2) Kiedy miałbym prawo do odliczenia VAT, gdybym nie zapłacił w terminie wskazanym przez usługodawcę?
W sytuacji gdyby Czytelnik nie dokonał zapłaty w terminie wskazanym na fakturze (aż do dnia zakończenia świadczenia usługi), to obowiązek podatkowy u sprzedawcy powstanie dopiero w dniu zakończenia świadczenia usługi, np. 31 grudnia 2014 r., i w tym też terminie nabywca będzie miał prawo do odliczenia VAT z tej faktury. Jeżeli jednak sprzedawca otrzyma zapłatę wcześniej, to obowiązek podatkowy powstanie u niego w miesiącu wpływu tej zapłaty. Będzie to jednocześnie najwcześniejszy miesiąc (kwartał), w którym nabywca będzie mógł odliczyć VAT.
Przykład Podatnik otrzymał fakturę za dozór techniczny za 2014 r. Fakturę kontrahent wystawił w lutym br. i w tym miesiącu nabywca tę fakturę otrzymał. Termin płatności na fakturze został wyznaczony na 16 marca 2014 r. Tak więc zapłata miała być jednorazowa, czyli w związku z usługą nie są ustalane następujące po sobie terminy płatności lub rozliczeń. Usługa ta nie jest też świadczona przez okres dłuższy niż rok ani nie jest przyjmowana częściowo. Zatem momentem jej wykonania będzie upływ okresu, w którym usługodawca będzie świadczył usługi dozoru technicznego, np. 31 grudzień 2014 r. Jeżeli podatnik zapłacił za usługę w marcu br., to obowiązek podatkowy u sprzedawcy powstał w marcu br. (w miesiącu otrzymania zapłaty). W tym miesiącu też nabywca może najwcześniej odliczyć VAT (czyli w deklaracji za marzec br.). Zakładamy, że nabywca faktury nie dokonał zapłaty w marcu, a dopiero we wrześniu 2014 r. To w tym miesiącu u sprzedawcy powstanie obowiązek podatkowy i też w tym miesiącu nabywca będzie mógł najwcześniej odliczyć VAT. |
www.PodatekVAT.pl - Odliczenia VAT:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.OdliczeniaVAT.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
GOFIN PODPOWIADA - Podatek VAT
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI - Podatek VAT
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY - Podatek VAT
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|