Poradnik VAT nr 8 (368) z dnia 20.04.2014
Nowe zasady odliczania VAT od paliwa do napędu samochodów
1. Ograniczenia w odliczaniu VAT od paliwa
Co do zasady – w przypadku wydatków związanych z pojazdami samochodowymi – podatnik od 1 kwietnia 2014 r. ma prawo odliczyć 50% podatku naliczonego. Są to m.in. wydatki dotyczące nabycia lub importu paliw silnikowych, oleju napędowego i gazu, wykorzystywanych do napędu tych pojazdów, usług naprawy lub konserwacji oraz innych towarów i usług związanych z eksploatacją lub używaniem tych pojazdów.
Jeżeli zatem podatnik nabywa paliwo przeznaczone do napędu pojazdów samochodowych, które wykorzystywane są przez niego do tzw. celów mieszanych (czyli zarówno do prowadzonej działalności gospodarczej, jak i do celów prywatnych), wówczas – zasadniczo – odliczać może 50% kwoty podatku naliczonego. W tym jednak problem, że w odniesieniu do niektórych rodzajów pojazdów (wykorzystywanych do celów mieszanych) prawo do odliczenia VAT od paliwa zostało przez ustawodawcę czasowo wyłączone.
Do dnia 30 czerwca 2015 r. podatnik ma całkowity zakaz odliczania podatku od nabywanych paliw wykorzystywanych do napędu:
1) samochodów osobowych,
2) pojazdów samochodowych innych niż samochody osobowe, w których liczba miejsc (siedzeń) łącznie z miejscem dla kierowcy wynosi:
- 1 – jeżeli dopuszczalna ładowność jest mniejsza niż 425 kg,
- 2 – jeżeli dopuszczalna ładowność jest mniejsza niż 493 kg,
- 3 lub więcej – jeżeli dopuszczalna ładowność jest mniejsza niż 500 kg.
Zakaz odliczania podatku od nabywanych paliw dotyczy zatem pojazdów, które były pozbawione tego prawa również w okresie od 1 maja 2004 r. do 31 marca 2014 r.
Przykład
Podatnik posiada samochód osobowy Renault Clio, który wykorzystuje zarówno na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej, jak i na cele prywatne. Od 1 kwietnia 2014 r. – podobnie jak przed tym dniem – nie może odliczać VAT naliczonego od nabywanego do ww. samochodu paliwa. |
Przy zakupie paliwa przeznaczonego do napędu pozostałych pojazdów samochodowych (wykorzystywanych przez podatnika do celów mieszanych), tj. pojazdów samochodowych innych niż samochody osobowe, w których liczba miejsc (siedzeń) łącznie z miejscem dla kierowcy wynosi:
- 1 – jeżeli dopuszczalna ładowność jest równa lub większa niż 425 kg,
- 2 – jeżeli dopuszczalna ładowność jest równa lub większa niż 493 kg,
- 3 lub więcej – jeżeli dopuszczalna ładowność jest równa lub większa niż 500 kg,
podatnicy mają prawo do odliczenia podatku naliczonego w wysokości 50% kwoty podatku naliczonego.
Przykład
Podatnik posiada samochód o dopuszczalnej ładowności powyżej 500 kg. Samochód ten wykorzystuje generalnie na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej, jednak w niewielkim stopniu korzysta z niego na potrzeby osobiste, m.in. na dojazdy pomiędzy siedzibą firmy a miejscem zamieszkania. Od 1 kwietnia 2014 r. podatnik ma prawo do odliczenia 50% podatku naliczonego od paliwa nabywanego do napędu ww. pojazdu. |
2. Pełne prawo do odliczenia podatku VAT od paliwa
Ustawodawca w niektórych przypadkach umożliwił podatnikom odliczanie podatku naliczonego od nabywanych paliw w pełnej wysokości. Dotyczy to nabycia paliw silnikowych, oleju napędowego oraz gazu, przeznaczonych do napędu pojazdów samochodowych (w tym także samochodów osobowych) wykorzystywanych wyłącznie do działalności gospodarczej podatnika. Jeżeli zatem podatnik wykorzystuje pojazd samochodowy wyłącznie na cele prowadzonej działalności gospodarczej, to od 1 kwietnia 2014 r. ma prawo do stuprocentowego odliczenia podatku naliczonego od nabywanego paliwa do ww. pojazdu.
Przykład
Podatnik prowadzi działalność opodatkowaną VAT. Postanowił, że jeden z samochodów osobowych przeznaczony będzie wyłącznie na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej. W związku z tym złożył formularz VAT-26 informujący organ podatkowy o wykorzystywaniu pojazdu wyłącznie na cele prowadzonej działalności gospodarczej. Prowadzi również stosowną ewidencję przebiegu pojazdu. Od 1 kwietnia 2014 r. ma zatem prawo do odliczenia podatku naliczonego od paliwa nabywanego do napędu ww. samochodu w pełnej wysokości. |
Warto także pamiętać o grupie pojazdów wymienionej w art. 86a ust. 4 pkt 2 ustawy o VAT, czyli pojazdach samochodowych uznawanych za wykorzystywane wyłącznie do działalności gospodarczej podatnika, których konstrukcja wyklucza użycie ich do celów niezwiązanych z działalnością gospodarczą lub powoduje, że ich użycie do celów niezwiązanych z działalnością gospodarczą jest nieistotne. Są to:
- pojazdy samochodowe, inne niż samochody osobowe, mające jeden rząd siedzeń, który oddzielony jest od części przeznaczonej do przewozu ładunków ścianą lub trwałą przegrodą:
a) klasyfikowane na podstawie przepisów o ruchu drogowym do podrodzaju: wielozadaniowy, van lub
b) z otwartą częścią przeznaczoną do przewozu ładunków,
- pojazdy samochodowe, inne niż samochody osobowe, które posiadają kabinę kierowcy z jednym rzędem siedzeń i nadwozie przeznaczone do przewozu ładunków jako konstrukcyjnie oddzielne elementy pojazdu,
- pojazdy specjalne, które spełniają warunki zawarte w odrębnych przepisach.
W przypadku ww. pojazdów, od 1 kwietnia 2014 r. odliczenie VAT od paliwa nabywanego do ich napędu przysługuje w pełnej wysokości.
www.PodatekVAT.pl - Odliczenia VAT:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.OdliczeniaVAT.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
GOFIN PODPOWIADA - Podatek VAT
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI - Podatek VAT
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY - Podatek VAT
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|