Biuletyn Informacyjny dla Służb Ekonomiczno - Finansowych nr 30 (857) z dnia 20.10.2014
Czy przysługuje odliczenie VAT od wydatków na ciągnik siodłowy?
W działalności gospodarczej wykorzystujemy ciągnik siodłowy. W dowodzie rejestracyjnym nie ma podanej dopuszczalnej masy całkowitej (jest jedynie podana maksymalna masa całkowita - przekracza ona 3,5 tony). Czy od wydatków na ten pojazd możemy odliczać cały VAT?
Od 1 kwietnia 2014 r. obowiązuje zasada, że od wydatków na pojazd samochodowy można odliczać 50% kwoty VAT. Definicję "pojazdów samochodowych" zawiera natomiast art. 2 pkt 34 ustawy o VAT - są to pojazdy samochodowe w rozumieniu przepisów o ruchu drogowym o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony. Powyższe ograniczenie w odliczaniu VAT stosuje się zatem do pojazdów silnikowych, których konstrukcja umożliwia jazdę z prędkością przekraczającą 25 km/h.
Ustawa o VAT nie definiuje jednak pojęcia "dopuszczalna masa całkowita". Według definicji słownikowej, dopuszczalna masa całkowita (DMC) to łączna masa pojazdu (lub zespołu pojazdów) na postoju, gotowego do drogi wraz z masą ładunku, deklarowana jako dopuszczalna przez właściwe władze państwa rejestracji pojazdu. Z kolei według ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym (Dz. U. z 2012 r. poz. 1137 ze zm.), DMC to największa, określona właściwymi warunkami technicznymi masa pojazdu, obciążonego osobami i ładunkiem, dopuszczonego do poruszania się po drodze.
Z kolei maksymalna masa całkowita pojazdu (o której wspomniano w pytaniu) to największa masa pojazdu obciążonego osobami i ładunkiem, określona przez producenta pojazdu.
Powyższe definicje, choć podobne, nie są identyczne. Trzeba zatem pamiętać, że ustalając prawo do odliczenia całego VAT od wydatków na dany pojazd należy uwzględnić DMC pojazdu, a nie jego maksymalną masę całkowitą. Tu pojawia się wątpliwość - co w przypadku, gdy dany pojazd nie ma określonej DMC (tak może być w przypadku ciągników siodłowych)? Do tego problemu odniósł się Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji indywidualnej z 12 maja 2011 r., nr IPPP2/443-118/11-4/JW. Organ podatkowy wyjaśnił, że zgodnie z Polską Klasyfikacją Wyrobów i Usług, ciągnik siodłowy mieści się w grupie ciągników drogowych. Ciągnik siodłowy jest zaprojektowany co do zasady do ciągania naczepy połączonej z tym pojazdem za pomocą siodła i do niego nie stosuje się ustawowych ograniczeń w odliczaniu VAT.
Wprawdzie powyższa interpretacja dotyczyła stanu prawnego obowiązującego do końca 2013 r., ale również wówczas stosowanie ograniczeń w odliczaniu VAT od wydatków na pojazdy uzależnione było od DMC pojazdu. W związku z tym aktualna jest sentencja zawarta w ww. interpretacji.
www.PodatekVAT.pl - Odliczenia VAT:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.OdliczeniaVAT.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
GOFIN PODPOWIADA - Podatek VAT
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI - Podatek VAT
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY - Podatek VAT
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|