Poradnik VAT nr 17 (401) z dnia 10.09.2015
Jak określić nazwę usługi na fakturze?
W prowadzonej działalności gospodarczej otrzymujemy faktury, na których nazwa usługi określana jest jako "konsumpcja". Czy faktury z tak określoną nazwą usługi są prawidłowe i czy mamy prawo do odliczenia VAT naliczonego z nich wynikających?
Elementy, jakie powinna zawierać faktura, określa art. 106e ust. 1 ustawy o VAT. Zgodnie z tym przepisem na fakturze należy podać m.in. nazwę (rodzaj) towaru lub usługi. Organy podatkowe uznają, że powinna ona jednoznacznie identyfikować towar lub świadczoną usługę w taki sposób, aby było możliwe przypisanie odpowiedniej stawki VAT dla konkretnego towaru czy usługi.
Tak uznał przykładowo Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi w interpretacji indywidualnej z 8 grudnia 2011 r., nr IPTPP2/443-518/11-4/BM. Organ podatkowy wskazał, że skoro przepisy prawa podatkowego nie definiują pojęcia "nazwa towaru/usługi" i nie określają źródła stosowania tych nazw, to w tym względzie należy sięgnąć do definicji zawartej w "Słowniku języka polskiego", gdzie określono, że nazwa jednostkowa to nazwa mająca tylko jeden desygnat. W konsekwencji uznano, że nazwa towaru lub usługi na fakturze powinna być tak skonstruowana, aby można było na jej podstawie dokładnie określić indywidualnie zakupiony towar lub usługę i prawidłowo ustalić stawkę i kwotę podatku.
Z kolei w interpretacji indywidualnej z dnia 27 listopada 2012 r., nr IBPP2/443-890/12/AM Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach uznał m.in., że: "(...) wskazanie na fakturze jako nazwy towaru tylko pojęcia o charakterze ogólnym «rośliny ozdobne» nie można uznać za wypełniające wymagania formalne ustanowione w (...) przepisach rozporządzenia, bowiem nie pozwala na jednoznaczną identyfikację sprzedawanego towaru. (...)"
Podobne stanowisko zaprezentował Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji indywidualnej z dnia 10 lipca 2013 r., nr IPPP2/443-345/13-4/KOM, w której czytamy m.in.: "(...) do prawidłowego zaklasyfikowania świadczonej usługi czy dostarczanego towaru i zastosowania prawidłowej stawki VAT (...) jest zobowiązany sprzedawca i ten też sprzedawca winien na fakturze odzwierciedlić faktyczne zdarzenie, tj. wpisać taką nazwę usługi jaka faktycznie została wyświadczona, powinna być ona zgodna ze stanem faktycznym i powinna odzwierciedlać charakter danej czynności.. (...)
Brak prawidłowej nazwy, może rodzić wątpliwość, co do charakteru świadczonej usługi, a ponadto nie spełnia kryteriów powołanego rozporządzenia wykonawczego. Kontrahent nie ma prawa zmieniać nazwy usług lub towarów w dowolny sposób. (...)"
Uwzględniając powyższe stanowisko prezentowane przez organy podatkowe w odniesieniu do zadanego pytania należałoby uznać, że określenie na fakturze jedynie ogólnie nazwy usługi jako "konsumpcja" może być zakwestionowane przez organy podatkowe. Stoją one bowiem na stanowisku, że nazwa towaru/usługi powinna umożliwić identyfikację towaru/usługi i przyporządkowanie odpowiedniej stawki VAT.
Prawidłowa klasyfikacja towarów i usług a co za tym idzie zastosowanie prawidłowej stawki VAT spoczywa na sprzedawcy tych towarów (usług), bowiem to on jako podmiot zainteresowany jest zobowiązany do określenia przedmiotu opodatkowania. Nazwa usługi (lub towaru) powinna być niewątpliwie zgodna ze stanem faktycznym i powinna odzwierciedlać charakter danej czynności.
Błąd w treści faktury dotyczącej przedmiotu opodatkowania nie został wymieniony w art. 88 ust. 3a ustawy o VAT jako dający podstawę do zakwestionowania prawa nabywcy do odliczenia podatku naliczonego z takiej faktury. Jednak faktura powinna dokumentować faktycznie dokonaną czynność (dostawę konkretnego towaru bądź świadczenie konkretnej usługi).
Dyrektor IS w Warszawie w ww. interpretacji z dnia 10 lipca 2013 r. wyjaśnił bowiem:
"(...) jeśli Wnioskodawca twierdzi, że nabył w istocie inną usługę niż ta, która figuruje na fakturze, winien wyjaśnić ten stan ze sprzedającym i jednoznacznie ustalić co (jaka usługa) było faktycznie przedmiotem nabycia i dokonać ewentualnej korekty. Faktura nie może bowiem zawierać dowolnego opisu niezgodnego z rzeczywistością. (...)"
Reasumując
Nazwa usługi na fakturze musi być tak skonstruowana, aby można było na tej podstawie w połączeniu z ceną dokładnie określić jaka usługa została zakupiona. |
www.PodatekVAT.pl - Fakturowanie:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PoradyPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
GOFIN PODPOWIADA - Podatek VAT
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI - Podatek VAT
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY - Podatek VAT
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|