Gazeta Podatkowa nr 10 (1467) z dnia 1.02.2018
Forma potwierdzenia odbioru faktury korygującej
W styczniu 2018 r. wystawiłem korektę faktury sprzedaży (in minus) z powodu zastosowania niewłaściwej stawki VAT. Fakturę korygującą wysłałem kontrahentowi pocztą. Czy zwrotne potwierdzenie odbioru przesyłki można uznać za potwierdzenie odbioru faktury korygującej?
W przypadkach gdy dochodzi do obniżenia podstawy opodatkowania w stosunku do podstawy określonej w wystawionej fakturze z wykazanym podatkiem, korekty obrotu dokonuje się pod warunkiem posiadania przez podatnika, uzyskanego przed upływem terminu do złożenia deklaracji za dany okres rozliczeniowy, w którym nabywca towaru lub usługobiorca otrzymał fakturę korygującą, potwierdzenia otrzymania korekty przez nabywcę, dla którego wystawiono fakturę. Uzyskanie tego potwierdzenia po terminie złożenia deklaracji podatkowej za dany okres rozliczeniowy uprawnia podatnika do uwzględnienia korekty za okres rozliczeniowy, w którym potwierdzenie to uzyskano (art. 29a ust. 13 ustawy o VAT).
Zasady te odnoszą się do sytuacji wskazanych w art. 29a ust. 10 pkt 1-3 ustawy o VAT, tj. do obniżenia podstawy opodatkowania wskutek:
- udzielonych po dokonaniu sprzedaży opustów i obniżek cen,
- zwróconych towarów i opakowań,
- zwróconych zaliczek, gdy nie doszło do sprzedaży.
Ponadto przedstawione zasady stosuje się odpowiednio w przypadku stwierdzenia pomyłki w kwocie podatku na fakturze i wystawienia faktury korygującej do faktury, w której wykazano kwotę VAT wyższą niż należna.
Inaczej rzecz ujmując, korekta obrotu ("in minus") następuje, co do zasady, w tym okresie rozliczeniowym, w którym nabywca towaru czy usługi otrzymał fakturę korygującą, a jej wystawca uzyskał potwierdzenie jej odbioru przez kontrahenta.
Przepisy ustawy o VAT nie zawierają wymogów dotyczących konkretnej formy potwierdzenia odbioru faktury korygującej przez nabywcę. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z dnia 17 listopada 2017 r., nr 0113-KDIPT1-2.4012.547.2017.3.JSZ, potwierdził ponadto, że organy podatkowe akceptują każdy rodzaj potwierdzenia, który pozwala bez żadnych wątpliwości ustalić, czy i kiedy faktura korygująca dotarła do nabywcy.
Potwierdzenie faktu otrzymania korekty przez nabywcę może być dokonane w dowolnej formie, np. poprzez zwrotne potwierdzenie odbioru wysłanej pocztą - w formie listu poleconego - przesyłki zawierającej korektę. Może to być też odrębne pisemne potwierdzenie faktu otrzymania korekty, również w formie elektronicznej, przesłana zwrotnie kopia podpisanej faktury korygującej lub faks podpisanej faktury korygującej. Istotne jest, aby sprzedawca dla celów rozliczenia VAT należnego posiadał informację, z której jednoznacznie wynika, iż nabywca otrzymał korektę.
www.PodatekVAT.pl - Fakturowanie:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PoradyPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
GOFIN PODPOWIADA - Podatek VAT
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI - Podatek VAT
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY - Podatek VAT
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|