Gazeta Podatkowa nr 82 (1436) z dnia 12.10.2017
Sposób zmiany danych nabywcy na fakturze
Skorygowanie błędu polegającego na nieprawidłowym wskazaniu danych nabywcy powinno nastąpić poprzez wystawienie faktury korygującej. Przypomniał o tym Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z dnia 22 września 2017 r., nr 0114-KDIP1-3.4012.328.2017.1.MK.
Z opisu zdarzenia przyszłego przedstawionego we wniosku o interpretację indywidualną wynikało, że podatnik VAT (spółka), dokonując sprzedaży towarów oraz świadcząc usługi na rzecz kontrahentów (podatnicy VAT), wystawia faktury. Każdy kontrahent spółki posiada kartę klienta, która przekazywana jest kasjerowi i na podstawie danych zakodowanych na niej (obejmujących nazwę kontrahenta, adres prowadzenia działalności oraz NIP) wystawiana jest faktura. Zdarza się, że osoba fizyczna dokonująca zakupów w imieniu i na rzecz kontrahenta posiada kilka kart klienta (tj. jest przedstawicielem kilku podmiotów i w ich imieniu dokonuje transakcji). W takim przypadku niekiedy dochodzi do pomyłek przy wystawianiu faktur. Wówczas sporządzona przez spółkę faktura nie dokumentuje prawidłowo dokonanej transakcji, gdyż jako nabywca wskazany jest na fakturze podmiot, który nie uczestniczył w transakcji.
Spółka od organu podatkowego oczekiwała potwierdzenia zasadności swojego stanowiska, że w tej sytuacji należy wystawić fakturę korygującą, gdzie przedmiotem korekty będą dane kontrahenta. Jeżeli bowiem po wystawieniu faktury wystąpią zdarzenia mające wpływ na treść tej faktury lub okaże się, że zawiera ona błędy, podatnik wystawia fakturę korygującą. Sporządza ją m.in. w razie stwierdzenia pomyłki w cenie, stawce lub kwocie podatku bądź w jakiejkolwiek innej pozycji faktury. Wynika to z art. 106j ustawy o VAT.
Organ podatkowy podkreślił, że co do zasady, korygowanie treści pierwotnie wystawionej faktury powinno nastąpić przez wystawienie przez sprzedawcę faktury korygującej. Istotą faktur korygujących jest bowiem korekta faktur pierwotnych, tak aby dokumentowały rzeczywisty przebieg zdarzeń gospodarczych. Faktury korygujące wystawia się w celu udokumentowania ostatecznej wielkości sprzedaży w danym okresie rozliczeniowym.
Uznając stanowisko przedstawione we wniosku o interpretację za prawidłowe organ stwierdził, że analiza okoliczności sprawy oraz przepisów prawa prowadzi do wniosku, że skorygowanie błędu polegającego na nieprawidłowym wskazaniu danych nabywcy powinno nastąpić poprzez wystawienie faktury korygującej. Przy czym powinna ona zawierać dane określone w art. 106j ust. 2 ustawy o VAT, w szczególności wskazanie jako przyczynę korekty błędne określenie danych nabywcy oraz prawidłową treść korygowanych pozycji, czyli prawidłowe dane nabywcy.
www.PodatekVAT.pl - Fakturowanie:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PoradyPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
GOFIN PODPOWIADA - Podatek VAT
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI - Podatek VAT
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY - Podatek VAT
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|