Biuletyn Informacyjny dla Służb Ekonomiczno - Finansowych nr 32 (895) z dnia 10.11.2015
Zmiana terminu płatności - czy trzeba skorygować fakturę?
Strony zgodnie postanowiły wydłużyć termin płatności za fakturę. Czy taką zmianę trzeba udokumentować fakturą korygującą lub notą korygującą?
W sytuacji opisanej w pytaniu wystawienie faktury korygującej lub noty korygującej jest możliwe, ale nie jest konieczne. |
Elementy, jakie powinna zawierać faktura, określono w art. 106e ustawy o VAT. Wśród nich nie wymieniono - jako elementu obowiązkowego - terminu płatności. Nie oznacza to jednak, że takiego terminu na fakturze podawać nie można. Jest to dopuszczalne, ale nie jest obowiązkowe.
Przypadki, kiedy wystawia się fakturę korygującą, określono natomiast w art. 106j ustawy o VAT. Wskazano tam, że fakturę korygującą wystawia się m.in., gdy stwierdzono pomyłkę w jakiejkolwiek pozycji faktury. Natomiast gdy pomyłki na fakturze dotyczą np. nazwy stron transakcji, czy innych pozycji faktury (za wyjątkiem pozycji kwotowych, tj. kwoty i stawki podatku, wartości netto, brutto, itp.), może je "skorygować" nabywca, poprzez wystawienie noty korygującej (patrz: art. 106k ustawy o VAT).
Zauważmy, że w obu ww. przypadkach mowa jest o "pomyłkach". Tymczasem w przedmiotowej sprawie na fakturze - jak zakładamy - podano prawidłowy termin płatności (tu: początkowo ustalony). Wprawdzie po wystawieniu faktury strony umownie ten termin wydłużyły, ale nie zmienia to faktu, że faktura nie zawiera błędu. W związku z tym wystawienie faktury korygującej przez sprzedawcę lub noty korygującej przez nabywcę nie powinno być konieczne. Warto jedynie dla celów dowodowych zebrać dokumenty potwierdzające wydłużenie ww. terminu. Może to być istotne np. dla ustalenia prawa (obowiązku) skorzystania z tzw. ulgi na złe długi.
Podobnie uznał również Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy w interpretacji indywidualnej z 21 maja 2013 r., nr ITPP1/443-176d/13/MN. W tej sprawie podatnik uznał, że skoro termin płatności został zmieniony, powinna być wystawiona faktura korygująca (lub ewentualnie nota korygująca). Organ podatkowy nie zgodził się jednak z tym stanowiskiem i wyjaśnił:
"(...) w przypadku, gdy (...) w fakturze zawarty zostanie termin płatności zgodny z umową i następnie termin ten zostanie na mocy aneksu do umowy przedłużony, nie ma obligatoryjnej konieczności korygowania tego terminu w trybie wystawienia faktury korygującej lub odpowiednio faktury nazwanej notą korygującą (podkreśl. red.). Sam bowiem aneks do umowy jest dokumentem potwierdzającym ustalenie nowego terminu płatności. Podana w fakturze informacja dotycząca terminu płatności nie może być bowiem uznana za "błąd w jakiejkolwiek innej pozycji". W momencie dokumentowania transakcji data ta została bowiem w prawidłowy sposób określona i dopiero w późniejszym okresie - na mocy zawartego aneksu do umowy - uległa zmianie. (...)"
W dalszej części ww. interpretacji organ podatkowy wyjaśnił ponadto, że w ww. okolicznościach wystawienie faktury korygującej/noty korygującej nie jest obowiązkowe, ale jest dopuszczalne. Jeżeli zatem sprzedawca/nabywca zdecyduje się wystawić taki dokument, nie naruszy obowiązujących przepisów. Organ podatkowy wyjaśnił:
"(...) Pozycja faktury dotycząca terminu płatności nie jest obligatoryjna (wymagana) przez (...) przepisy, jednakże jeżeli będzie zawarta w fakturze i określona w sposób odmienny od ostatecznej woli stron, nie ma przeszkód, aby w oparciu o fakturę korygującą lub odpowiednio fakturę nazwaną notą korygującą skorygować tę informację. (...)"
Interpretacja ta została wprawdzie wydana w "starym" stanie prawnym (tj. w okresie, kiedy zasady wystawiania faktur określone były w rozporządzeniu wykonawczym wydanym do ustawy o VAT - obecnie zawarte są one w ustawie o VAT), ale zachowuje nadal swoją aktualność.
www.PodatekVAT.pl - Fakturowanie:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PoradyPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
GOFIN PODPOWIADA - Podatek VAT
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI - Podatek VAT
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY - Podatek VAT
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|