Poradnik VAT nr 1 (409) z dnia 10.01.2016
Wystawienie faktury korygującej do otrzymanej zaliczki
Na poczet przyszłej dostawy towarów otrzymaliśmy zaliczkę, którą udokumentowaliśmy fakturą. Okazało się, że jej wysokość przewyższa wartość całej transakcji sprzedaży. Czy do faktury zaliczkowej powinniśmy wystawić fakturę korygującą?
Co do zasady, podatnik, który otrzymał zaliczkę (przedpłatę, zadatek) ma obowiązek wystawić fakturę zaliczkową. Jeżeli faktura ta nie obejmie całej należności, jaka ma zostać zapłacona przez nabywcę, to dostawca po wydaniu towaru lub wykonaniu usługi ma obowiązek wystawić fakturę końcową, w której uwzględnia się wartość otrzymanej wcześniej zaliczki. Faktura końcowa powinna również zawierać numery faktur wystawionych przed wydaniem towaru lub wykonaniem usługi. Oznacza to, że jeżeli podatnik w formie zaliczki (zaliczek) ureguluje już całą należność za towar czy usługę, po dokonaniu transakcji faktura końcowa nie musi być już wystawiana.
W opisywanej sytuacji, w przypadku gdy wartość całej transakcji jest niższa niż kwota wpłaconej i zafakturowanej zaliczki, podatnik powinien wystawić fakturę korygującą do faktury zaliczkowej. Na tej podstawie – stosownie do art. 29a ust. 13–14 ustawy o VAT – będzie mógł on dokonać korekty podatku należnego. Korekta obrotu następuje – co do zasady – w tym okresie rozliczeniowym, w którym nabywca towaru (usługi) otrzymał fakturę korygującą. Ponadto, dla skuteczności tej korekty konieczne jest uzyskanie potwierdzenia odbioru faktury korygującej przez kontrahenta.
www.PodatekVAT.pl - Fakturowanie:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PoradyPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
GOFIN PODPOWIADA - Podatek VAT
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI - Podatek VAT
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY - Podatek VAT
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|