Poradnik VAT nr 5 (413) z dnia 10.03.2016
Jedna faktura z danymi kilku nabywców
Zamierzam sprzedać motocykl wykorzystywany w działalności gospodarczej. Dwie osoby fizyczne są chętne aby kupić go na współwłasność. Czy mogę wystawić fakturę, w której jako nabywcę wskażę dane dwóch osób?
Udzielając odpowiedzi na zadane pytanie w pierwszej kolejności należy zaznaczyć, że obecnie - co do zasady - nie ma obowiązku wystawiania faktur na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej.
Niemniej jednak, jeśli nabywca (tj. osoba prywatna) w terminie 3 miesięcy, licząc od końca miesiąca, w którym dokonano sprzedaży, wystąpi z żądaniem wystawienia faktury, sprzedawca dokument taki musi wystawić. Zasada ta nie dotyczy jednak czynności wymienionych w art. 19a ust. 5 pkt 4 ustawy o VAT (media, najem, usługi ochrony osób itp.).
Powyższe wynika z brzmienia art. 106b ust. 3 pkt 1 ustawy, w myśl którego, obowiązek wystawienia faktury w przypadku zgłoszenia żądania do jej wystawienia w ciągu 3 miesięcy, licząc od końca miesiąca, w którym dostarczono towar lub wykonano usługę bądź otrzymano całość lub część zapłaty dotyczy czynności, o których mowa w art. 106b ust. 1 pkt 1 z wyłączeniem czynności, o których mowa w art. 19a ust. 5 pkt 4, oraz otrzymania całości lub części zapłaty przed ich wykonaniem, z wyjątkiem przypadku gdy zapłata dotyczyć będzie wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów - jeżeli obowiązek wystawienia faktury nie wynika z art. 106b ust. 1.
Z kolei dane, jakie powinna zawierać faktura dokumentująca sprzedaż towaru (czy usługi) określono w art. 106e ustawy o VAT. W przepisie tym wskazano, że faktura powinna zawierać m.in. imiona i nazwiska lub nazwy podatnika i nabywcy towarów lub usług oraz ich adresy.
Ustawodawca w żadnym z przepisów ustawy o VAT nie określa odrębnych uregulowań odnoszących się do faktury wystawianej w przypadku, gdy po stronie nabywcy występuje więcej niż jeden podmiot. Oznacza to, że nie ma przeszkód prawnych, aby na fakturze jako nabywcę wymienić więcej niż jedną osobę.
Taki sposób wystawiania faktur akceptują także organy podatkowe. Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu w interpretacji indywidualnej z dnia 16 maja 2014 r., nr ILPP2/443-238/14-3/AKr, stwierdził, że z przepisów nie wynika zakaz wystawiania faktur na więcej niż jeden podmiot. Zatem nabywcą towaru czy usługi może być więcej niż jedna osoba. Istotne jest jednak, aby dane zawarte w fakturze umożliwiały jednoznaczną identyfikację stron transakcji gospodarczej, zarówno po stronie nabywcy, jak i sprzedawcy.
www.PodatekVAT.pl - Fakturowanie:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PoradyPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
GOFIN PODPOWIADA - Podatek VAT
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI - Podatek VAT
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY - Podatek VAT
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|