Biuletyn Informacyjny dla Służb Ekonomiczno - Finansowych nr 15 (914) z dnia 20.05.2016
Sprzedaż samochodu przez firmę żony, gdy w dowodzie rejestracyjnym wpisany jest mąż - jak wystawić fakturę?
Do działalności gospodarczej żony został wprowadzony samochód należący do majątku wspólnego małżonków. W dowodzie rejestracyjnym wpisany jest jednak tylko mąż. Obecnie ten samochód ma być sprzedany (w ramach działalności żony). Czy na fakturze powinny być podane dane żony, czy męża?
Ponieważ sprzedaż samochodu, o którym mowa w pytaniu, dokonywana będzie w ramach działalności gospodarczej prowadzonej przez żonę, na fakturze dokumentującej tę sprzedaż powinny być podane dane żony (jej firmy). Nie ma znaczenia, że w dowodzie rejestracyjnym wpisany jest tylko mąż. |
Początkowo warto zaznaczyć, że jeżeli samochód został kupiony przez małżonków posiadających wspólność majątkową w trakcie trwania małżeństwa, należy on do majątku wspólnego małżonków. Nie zmienia tego fakt, że w dowodzie rejestracyjnym wpisany jest tylko jeden z małżonków. Znajduje to potwierdzenie w wyroku Sądu Najwyższego z 2 marca 2012 r., sygn. akt V KK 283/11. W tym wyroku sąd uznał, że dowód rejestracyjny pojazdu stwierdza nie prawo majątkowe osoby związane z tym pojazdem, lecz administracyjne dopuszczenie pojazdu do ruchu. W świetle tego wyroku, dowód rejestracyjny nie należy do kategorii dokumentów stwierdzających prawo majątkowe. Dla prawa własności nie ma też znaczenia, że po pewnym czasie samochód ten został "wprowadzony" do firmy jednego z małżonków (tu: do firmy żony). Samochód taki nadal zatem pozostaje własnością wspólną małżonków.
Jeżeli jednak pojazd ten zostanie sprzedany w ramach działalności gospodarczej (tu: prowadzonej przez żonę), to dla celów VAT (i sposobu udokumentowania transakcji) należy przyjąć, że sprzedaż dokonywana jest przez firmę żony. Taka sprzedaż powinna być opodatkowana na zasadach ogólnych (z możliwością np. zastosowania opodatkowania na zasadzie marży - jeżeli spełnione są ustawowe warunki do tego sposobu opodatkowania). Na fakturze sprzedaży (jeżeli taki dokument jest wystawiany) powinny być zatem podane dane żony (jej firmy).
Ponieważ w sytuacji, o której mowa w pytaniu, przedmiotem sprzedaży jest samochód, warto zwrócić uwagę na inną kwestię. W omawianej sprawie istnieje bowiem rozbieżność danych, tj. w dowodzie rejestracyjnym - jako właściciel pojazdu - wpisany jest mąż podatniczki, a faktura będzie wystawiona przez żonę (na dane jej firmy). Mogą zatem pojawić się problemy z zarejestrowaniem samochodu przez nabywcę - z dokumentów nie będzie bowiem wynikało, czy żona była faktycznie uprawniona do sprzedaży pojazdu. W tej sytuacji zasadne jest sporządzenie dodatkowo umowy kupna-sprzedaży i wskazanie w niej, że samochód stanowi współwłasność małżonków, ale ponieważ był on wykorzystywany w działalności gospodarczej żony, fakturę wystawi żona (w ramach działalności gospodarczej). Warto też w umowie zamieścić informację, że mąż wyraża zgodę na sprzedaż tego samochodu w ramach firmy żony. Natomiast na fakturze w nazwie towaru warto wpisać dane wskazane w dowodzie rejestracyjnym (tj. m.in. imię i nazwisko męża).
Zaznaczamy jednak, że w praktyce niektóre wydziały komunikacji uznają, iż w przypadku, gdy w dowodzie rejestracyjnym widnieje jeden z małżonków, to tylko on (a nie oboje małżonkowie) powinien być wpisany na umowie kupna-sprzedaży. W związku z powyższym, aby nabywca nie miał problemu z rejestracją pojazdu, przed sprzedażą warto rozważyć dokonanie zmian w dowodzie rejestracyjnym (i dopisanie żony jako współwłaściciela). Po dokonaniu takich zmian nie powinno być już wątpliwości, że żona może sprzedać omawiany pojazd (za zgodą męża - zgodę tę można wyrazić w umowie lub na stosownym oświadczeniu).
www.PodatekVAT.pl - Fakturowanie:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PoradyPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
GOFIN PODPOWIADA - Podatek VAT
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI - Podatek VAT
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY - Podatek VAT
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|