Poradnik VAT nr 13 (301) z dnia 10.07.2011
Przedwcześnie wystawiona faktura zaliczkowa
Wystawiłam w maju fakturę VAT na zaliczkę. Klient do dzisiejszego dnia nie wpłacił tej zaliczki. Czy teraz powinnam wystawić fakturę korygującą? Czy w rozliczeniu za maj powinnam wykazać podatek należny z wystawionej faktury?
Terminy, w jakich wystawia się faktury VAT, określone zostały szczegółowo w przepisach § 9 - § 11 rozporządzenia w sprawie faktur. Zgodnie z ogólną zasadą zawartą w § 9 ust. 1 ww. rozporządzenia, fakturę wystawia się nie później niż siódmego dnia od dnia wydania towaru lub wykonania usługi. Zasada ta dotyczy również przypadku, gdy przed wydaniem towaru lub wykonaniem usługi otrzymano całość lub część należności (przedpłatę, zaliczkę, zadatek lub ratę). Dłuższy termin na wystawienie faktury mają podatnicy, którzy na fakturze określają jedynie miesiąc i rok dokonania sprzedaży (w przypadku sprzedaży o charakterze ciągłym). Dla nich bowiem termin na wystawienie faktury upływa siódmego dnia od zakończenia miesiąca, w którym dokonano sprzedaży.
W sytuacji gdy podatnik wystawi fakturę VAT, powinien terminowo wykazać obowiązek podatkowy. Właściwe zaewidencjonowanie wystawionej przez podatnika faktury ustawodawca wymusił poprzez art. 109 ust. 3 ustawy o VAT. Przepis ten stanowi, iż podatnik powinien prowadzić ewidencję w taki sposób, aby na jej podstawie można było prawidłowo sporządzić deklarację dla potrzeb podatku od towarów i usług.
Zatem nawet w przypadku przedwczesnego wystawienia faktury, należy ją ująć w ewidencji sprzedaży VAT z chwilą powstania obowiązku podatkowego. Ujęcie faktury VAT do rozliczenia przedwcześnie, spowoduje błędne zadeklarowanie podatku należnego.
W przypadku, o którym mowa w pytaniu występuje sytuacja szczególna. Wystawiona faktura nie dokumentuje rzeczywistego zdarzenia gospodarczego, bowiem zaliczka, na którą wystawiono fakturę nie została w rzeczywistości wpłacona.
Co do przedwcześnie wystawionych faktur zaliczkowych sądownictwo wypracowało jednolitą linię orzeczniczą, zgodnie z którą faktury te rodzą skutki podatkowe (zarówno w zakresie VAT należnego u ich wystawcy, jak i VAT naliczonego u odbiorcy) dopiero z chwilą uiszczenia zaliczki, a w efekcie - powstania obowiązku podatkowego. Takie też wnioski wypływają z wyroku NSA z dnia 24 czerwca 2010 r., sygn. akt I FSK 1079/09.
Jeżeli więc podatnik wystawił fakturę zaliczkową w maju, natomiast nie otrzymał faktycznie zaliczki, to nie miał obowiązku ewidencjonowania takiej faktury w ewidencji sprzedaży za maj. W maju była to faktura "pusta", niedokumentująca żadnej czynności podlegającej opodatkowaniu.
Jeżeli do chwili obecnej zaliczka nie została uiszczona i prawdopodobnie nie będzie już uregulowana, podatnik powinien skorygować "do zera" wystawioną fakturę zaliczkową. W ten sposób wyeliminuje z obrotu prawnego wystawioną "pustą" fakturę VAT.
www.PodatekVAT.pl - Fakturowanie:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PoradyPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
GOFIN PODPOWIADA - Podatek VAT
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI - Podatek VAT
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY - Podatek VAT
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|