Gazeta Podatkowa nr 4 (1358) z dnia 12.01.2017
Data sprzedaży na fakturze w przypadku wykonania prac budowlanych
Świadczę usługi budowlane. Jaką datę należy umieścić na fakturze jako datę sprzedaży, w przypadku gdy roboty budowlane trwały od 1 do 30 listopada, a data podpisania protokołu odbioru prac jest grudniowa?
Dane, jakie powinna zawierać faktura, wymieniono w art. 106e ust. 1 ustawy o VAT (Dz. U. z 2016 r. poz. 710 ze zm.). Zgodnie z tym przepisem faktura powinna zawierać m.in.:
- datę wystawienia,
- datę dokonania lub zakończenia dostawy towarów lub wykonania usługi lub datę otrzymania zapłaty, o której mowa w art. 106b ust. 1 pkt 4 ustawy (data otrzymania zaliczki, zadatku, przedpłaty itp.), o ile taka data jest określona i różni się od daty wystawienia faktury.
Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji indywidualnej z dnia 7 stycznia 2016 r., nr IBPP2/4512-892/15/KO, uznał, że usługi wykonania robót budowlanych charakteryzują się stałym i powtarzalnym zachowaniem osoby zobowiązanej do ich świadczenia zgodnie z treścią umowy i w okresie, na jaki została ona zawarta. Usługi budowlane są usługami rezultatu, których istotą jest zobowiązanie do wykonania oznaczonego w umowie dzieła, przy czym realizacja takiej umowy powinna być uwieńczona konkretnym i sprawdzalnym skutkiem, który jako taki podlega wynagrodzeniu. Organ podatkowy wyjaśnił, że o wykonaniu tych usług będzie decydować faktyczne ich wykonanie, tzn. rzeczywiste ich wykonanie, zgodne ze złożonym zamówieniem, nie zaś przyjęcie tych usług na podstawie protokołów zdawczo-odbiorczych czy Przejściowego Świadectwa Płatności. Zdaniem organu interpretującego nie ma żadnej podstawy do tego, aby utożsamiać datę wykonania usługi z dniem podpisania dokumentu świadczącego o przyjęciu robót budowlanych.
Warto także przywołać interpretację ogólną Ministra Finansów z dnia 1 kwietnia 2016 r., nr PT3.8101.41.2015.AEW.2016.AMT.141, w której wskazano, że datą wykonania usługi budowlanej jest data faktycznego wykonania określonych prac, a nie data podpisania protokołu zdawczo-odbiorczego.
Minister Finansów podkreślił, że dla prawidłowego określenia momentu wykonania tych usług należy badać postanowienia umowne, przy czym określenie momentu wykonania tych usług powinno następować na podstawie obiektywnych przesłanek, a postanowienia umowne mogą mieć jedynie charakter pomocniczy.
Oznacza to, że w sytuacji wskazanej w pytaniu, datą wykonania (sprzedaży) usługi będzie 30 listopada 2016 r. (dzień zakończenia prac budowlanych).
www.PodatekVAT.pl - Fakturowanie:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PoradyPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
GOFIN PODPOWIADA - Podatek VAT
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI - Podatek VAT
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY - Podatek VAT
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|