Gazeta Podatkowa nr 33 (1387) z dnia 24.04.2017
Możliwość wystawienia faktury w czasie zawieszenia działalności
Podejmowanie przez podatnika czynności opodatkowanych w okresie zawieszenia działalności gospodarczej skutkuje obowiązkiem rozliczenia tych czynności na zasadach jakie obowiązują osoby posiadające ten status.
O CO PYTAŁ PODATNIK?
Podatnik (rzecznik patentowy) w styczniu 2017 r. zawiesił działalność gospodarczą. We wniosku o interpretację podatnik wskazał, iż jego usługi polegają na opracowaniu dokumentacji patentowej a potem na prowadzeniu, w imieniu zgłaszających, spraw w Urzędzie Patentowym. W obecnym stanie ma on 30 niezakończonych postępowań. Faktury klientom za prowadzenie sprawy podatnik wystawia po zakończeniu postępowania przez Urząd Patentowy, tj. po wydaniu decyzji. Czas trwania postępowania wynosi średnio około 3 lata. Tak więc po dacie zawieszenia działalności będą przychodzić pisma, zawiadomienia, postanowienia, na które podatnik będzie odpowiadał, w wyniku czego wydana zostanie decyzja przez Urząd Patentowy. Dopiero wówczas usługa jest wykonana i wystawia on fakturę.
Podatnik powziął wątpliwość czy w okresie zawieszenia może wystawiać faktury. Jego zdaniem tak, z uwagi na to, że dotyczy to spraw rozpoczętych przed okresem zawieszenia działalności.
ZDANIEM ORGANU PODATKOWEGO:
Organ podatkowy uznając stanowisko podatnika za prawidłowe przypomniał m.in. jakie czynności podlegają opodatkowaniu VAT, jakie przepisy regulują kwestie wystawiania faktur oraz wskazał w jakich okolicznościach możliwe jest zawieszenie prowadzonej działalności gospodarczej.
Podatnik ma możliwość zawieszenia działalności na podstawie przepisów ustawy o swobodzie działalności gospodarczej. W okresie zawieszenia podatnik nie ma prawa prowadzenia działalności gospodarczej, może jednak wykonywać pewne czynności wymienione w art. 14a ust. 4 tej ustawy. Mianowicie w okresie zawieszenia wykonywania działalności przedsiębiorca:
1) ma prawo wykonywać wszelkie czynności niezbędne do zachowania lub zabezpieczenia źródła przychodów,
2) ma prawo przyjmować należności lub obowiązek regulować zobowiązania, powstałe przed datą zawieszenia wykonywania działalności gospodarczej,
3) ma prawo zbywać własne środki trwałe i wyposażenie,
4) ma prawo lub obowiązek uczestniczyć w postępowaniach sądowych, postępowaniach podatkowych i administracyjnych związanych z działalnością gospodarczą wykonywaną przed zawieszeniem wykonywania działalności gospodarczej,
5) wykonuje wszelkie obowiązki nakazane przepisami prawa,
6) ma prawo osiągać przychody finansowe, także z działalności prowadzonej przed zawieszeniem wykonywania działalności gospodarczej,
7) może zostać poddany kontroli na zasadach przewidzianych dla przedsiębiorców wykonujących działalność gospodarczą.
Zdaniem organu podatnik, który zawiesza prowadzenie działalności gospodarczej na pewien czas, nadal pozostaje podatnikiem podatku VAT, z tym że w okresie zawieszenia nie prowadzi aktywnej działalności. Zgłoszenie zawieszenia działalności gospodarczej nie oznacza ustania bytu przedsiębiorcy, a jedynie przerwę w wykonywaniu działalności gospodarczej.
Reasumując, organ stwierdził, że w okolicznościach niniejszej sprawy podatnik będzie świadczył czynności, które podlegają opodatkowaniu podatkiem VAT. Tym samym, w myśl art. 106b ust. 1 ustawy o VAT, będzie zobowiązany udokumentować je poprzez wystawienie faktury, a w przypadku osoby fizycznej nieprowadzącej działalności gospodarczej - na jej żądanie - w oparciu o art. 106b ust. 3 ustawy o VAT.
(interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z dnia 28 lutego 2017 r., nr 0461-ITPP1.4512.77.2017.1.DM)
www.PodatekVAT.pl - Fakturowanie:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PoradyPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
GOFIN PODPOWIADA - Podatek VAT
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI - Podatek VAT
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY - Podatek VAT
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|