Gazeta Podatkowa nr 97 (825) z dnia 5.12.2011
Rozliczenie VAT z faktur korygujących
Wystawiliśmy kontrahentom faktury korygujące "in minus". W którym miesiącu należy ująć do rozliczenia korektę, jeżeli:
- faktura pierwotna wystawiona została we wrześniu, faktura korygująca także została wystawiona w tym samym miesiącu, potwierdzenie jej odbioru otrzymaliśmy 12 października 2011 r.,
- faktura pierwotna wystawiona została we wrześniu, faktura korygująca także została wystawiona we wrześniu, potwierdzenie jej odbioru otrzymaliśmy 27 października 2011 r.,
- faktura pierwotna wystawiona została we wrześniu, faktura korygująca wystawiona w październiku, potwierdzenie jej odbioru otrzymaliśmy 3 października 2011 r.?
W sytuacji gdy podstawa opodatkowania ulega zmniejszeniu w stosunku do podstawy określonej w wystawionej fakturze, albo gdy stwierdzono pomyłkę na fakturze pierwotnej, skutkującą zawyżeniem kwoty podatku należnego, podatnik dokonuje obniżenia podstawy opodatkowania. Przy czym zmniejsza ją pod warunkiem posiadania, przed upływem terminu do złożenia deklaracji podatkowej za dany okres rozliczeniowy, w którym nabywca towaru lub usługi otrzymał korektę faktury, potwierdzenia otrzymania korekty faktury przez nabywcę. Wynika to z art. 29 ust. 4a ustawy o VAT.
Jeżeli natomiast podatnik uzyska potwierdzenie otrzymania przez nabywcę towaru lub usługi korekty faktury po terminie złożenia deklaracji podatkowej za dany okres rozliczeniowy, to będzie mógł uwzględnić korektę faktury za okres rozliczeniowy, w którym potwierdzenie to uzyskał.
Jak wskazują organy podatkowe w swoich interpretacjach (np. Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji indywidualnej z dnia 16 maja 2011 r., nr IBPP3/443-334/11/PH), sam fakt wystawienia faktury korygującej nie jest wystarczający, by podatnik mógł dokonać obniżenia kwoty podatku należnego. Zdaniem organów podatkowych obowiązek posiadania potwierdzenia odbioru korekty przez nabywcę w sytuacji, gdy podatnik zamierza skorzystać z obniżenia podstawy opodatkowania oraz kwoty VAT nie jest tylko wymogiem technicznym. Tak więc zmniejszenie podstawy opodatkowania i podatku należnego nie będzie możliwe w rozliczeniu za okres, w którym zostanie wystawiona korekta, jeśli w tym okresie nabywca nie otrzyma korekty faktury. Przy czym warunkiem koniecznym do dokonania obniżenia podatku jest fakt posiadania przez wystawcę potwierdzenia odbioru faktury korygującej przez kontrahenta.
Zatem dopiero w sytuacji kiedy przed upływem terminu do złożenia deklaracji podatkowej za dany okres rozliczeniowy podatnik będzie posiadał potwierdzenie odbioru faktury korygującej, może dokonać obniżenia podstawy opodatkowania i kwoty VAT.
Przykład 1 Podatnik wystawił fakturę korygującą we wrześniu. Kontrahent fakturę tę otrzymał także we wrześniu. Potwierdzenie jej odbioru podatnik otrzymał 12 października 2011 r. Prawo do rozliczenia VAT z faktury korygującej wystąpiło w deklaracji za wrzesień. Jeżeli jednak kontrahent korektę otrzymałby w październiku, podatnik rozliczyłby ją dopiero w deklaracji za październik.
Przykład 2 Podatnik wystawił fakturę korygującą we wrześniu, ale potwierdzenie jej odbioru otrzymał 27 października 2011 r. Kontrahent otrzymał korektę w październiku. Prawo do rozliczenia VAT z tej korekty wystąpiło w deklaracji za październik.
Przykład 3 Podatnik wystawił fakturę korygującą w październiku. Potwierdzenie jej odbioru otrzymał 3 października 2011 r. Rozliczenie VAT z korekty powinno było nastąpić w deklaracji za październik. |
www.PodatekVAT.pl - Fakturowanie:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PoradyPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
GOFIN PODPOWIADA - Podatek VAT
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI - Podatek VAT
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY - Podatek VAT
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|