Przegląd Podatku Dochodowego nr 23 (311) z dnia 1.12.2011
Rozliczenie faktury za energię elektryczną
Prowadzę podatkową księgę przychodów i rozchodów metodą uproszczoną. Kiedy ująć w księdze fakturę za energię elektryczną, wystawioną we wrześniu 2011 r., z której wynika, że miesiąc sprzedaży to listopad 2011 r. lub styczeń 2012 r.?
Fakturę za energię elektryczną należało ująć w podatkowej księdze we wrześniu br. |
Bardzo często firmy dostarczające media wystawiają faktury "z góry". Wynikające z tych faktur należności są prognozami opłat na dany okres rozliczeniowy ustalonymi na podstawie faktycznego zużycia np. energii elektrycznej w poprzednim okresie rozliczeniowym. Dopiero po zakończeniu danego okresu rozliczeniowego następuje porównanie faktycznego zużycia energii w stosunku do zużycia prognozowanego. Ostateczna faktura rozliczeniowa wystawiona po zakończeniu danego okresu rozliczeniowego zawiera należność dla dostawcy energii określoną na podstawie odczytu licznika po pomniejszeniu o wpłaty z faktur prognozowych.
Podatnicy stosujący do prowadzenia podatkowej księgi metodę uproszczoną, koszty uzyskania przychodów potrącają w tym roku podatkowym, w którym zostały poniesione (art. 22 ust. 4 updof). Bez znaczenia jest tu okres, którego koszty te dotyczą. Przy czym za dzień poniesienia kosztu przyjmuje się dzień wystawienia faktury (rachunku) lub innego dowodu stanowiącego podstawę do zaksięgowania (ujęcia) kosztu (art. 22 ust. 6b updof).
Zatem to data wystawienia faktury wyznacza dzień poniesienia kosztu. W związku z tym zarówno faktury prognozowe, jak i faktura rozliczeniowa, powinny być ujęte w podatkowej księdze w kolumnie 13 "pozostałe wydatki", w dacie ich wystawienia.
Gdyby kwota stanowiąca prognozę okazała się wyższa niż kwota wynikająca z faktycznego zużycia, różnicę, na podstawie wystawionej faktury ostatecznej, należałoby ująć w podatkowej księdze na czerwono lub ze znakiem minus.
Faktury prognozowej nie należy mylić z fakturą zaliczkową. Faktura zaliczkowa wystawiana jest bowiem, w sytuacji gdy mamy do czynienia z wpłatą na poczet dostawy towarów lub usług, która dokonana będzie w następnych okresach sprawozdawczych.
W przypadku energii elektrycznej dostawa energii odbywa się na bieżąco. Jedynie koszty bieżącego jej zużycia są ustalane na podstawie wielkości zużycia w poprzednim okresie rozliczeniowym.
www.PodatekVAT.pl - Fakturowanie:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PoradyPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
GOFIN PODPOWIADA - Podatek VAT
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI - Podatek VAT
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY - Podatek VAT
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|