Poradnik VAT nr 21 (333) z dnia 10.11.2012
Elektroniczna faktura VAT RR
Prowadzę działalność gospodarczą i jestem czynnym podatnikiem VAT. Od rolników ryczałtowych nabywam produkty rolne, które dokumentuję fakturami VAT RR. Ze względu na znaczną ilość wystawianych faktur zamierzam zwrócić się do rolników ryczałtowych z prośbą o akceptację przesyłania faktur VAT RR w formie elektronicznej. Czy po otrzymaniu takiej akceptacji będę mógł wysyłać faktury e-mailem?
Co do zasady, faktury potwierdzające dostawę produktów rolnych oraz świadczenie usług rolniczych przez rolników ryczałtowych wystawiane są przez nabywcę towaru, a nie przez sprzedawcę. Prawo wystawiania faktur VAT RR mają więc wyłącznie nabywcy będący podatnikami rozliczającymi podatek VAT (podatnikami czynnymi).
Faktura VAT RR powinna być wystawiona w dwóch egzemplarzach, z czego oryginał przeznaczony jest dla rolnika ryczałtowego.
Zgodnie z art. 116 ust. 2 ustawy o VAT, faktura VAT RR powinna zawierać co najmniej:
1) imię i nazwisko lub nazwę albo nazwę skróconą dostawcy i nabywcy oraz ich adresy;
2) numer identyfikacji podatkowej lub numer PESEL dostawcy i nabywcy;
3) numer dowodu osobistego dostawcy lub innego dokumentu stwierdzającego jego tożsamość, datę wydania tego dokumentu i nazwę organu, który wydał dokument, jeżeli rolnik ryczałtowy dokonujący dostawy produktów rolnych jest osobą fizyczną;
4) datę dokonania nabycia oraz datę wystawienia i numer kolejny faktury;
5) nazwy nabytych produktów rolnych;
6) jednostkę miary i ilość nabytych produktów rolnych oraz oznaczenie (opis) klasy lub jakości tych produktów;
7) cenę jednostkową nabytego produktu rolnego bez kwoty zryczałtowanego zwrotu podatku;
8) wartość nabytych produktów rolnych bez kwoty zryczałtowanego zwrotu podatku;
9) stawkę zryczałtowanego zwrotu podatku;
10) kwotę zryczałtowanego zwrotu podatku od wartości nabytych produktów rolnych;
11) wartość nabytych produktów rolnych wraz z kwotą zryczałtowanego zwrotu podatku;
12) kwotę należności ogółem wraz z kwotą zryczałtowanego zwrotu podatku, wyrażoną cyfrowo i słownie;
13) czytelne podpisy osób uprawnionych do wystawienia i otrzymania faktury lub podpisy oraz imiona i nazwiska tych osób.
W przeciwieństwie do zwykłych faktur VAT, faktury VAT RR muszą zawierać podpisy osób uprawnionych do wystawiania i otrzymywania faktur.
Dodatkowo faktura VAT RR powinna również zawierać oświadczenie dostawcy produktów rolnych w brzmieniu: "Oświadczam, że jestem rolnikiem ryczałtowym zwolnionym od podatku od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku od towarów i usług".
Jak wynika z powyższego zasady sporządzania faktur VAT RR zostały szczegółowo zdefiniowane w art. 116 ustawy o VAT.
Z kolei regulacje dotyczące e-faktur znajdują się w rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 17 grudnia 2010 r. w sprawie przesyłania faktur w formie elektronicznej, zasad ich przechowywania oraz trybu udostępniania organowi podatkowemu lub organowi kontroli skarbowej (Dz. U. nr 249, poz. 1661).
Wskazać należy, że obecnie możliwe jest wystawianie i przesyłanie faktur elektronicznych w dowolnym formacie elektronicznym (np. PDF), w tym przesyłanie faktur e-mailem. Nie ma również przeszkód, aby podatnicy przesyłali w formie elektronicznej faktury, które zostały wystawione w formie papierowej.
Faktury mogą być przesyłane, w tym udostępniane w dowolnym formacie elektronicznym, pod warunkiem uprzedniej akceptacji tego sposobu ich przesyłania przez odbiorcę faktury. Akceptacja ta (albo jej cofnięcie) może być wyrażona pisemnie lub elektronicznie.
Ponadto dodatkowo zastrzeżono, że faktury mogą być przesyłane w formie elektronicznej pod warunkiem zapewnienia ich autentyczności pochodzenia i integralności ich treści.
W oparciu o powyższe stwierdzić należy, iż podatnik nie będzie mógł wystawiać oraz przesyłać rolnikom ryczałtowym faktur VAT RR drogą elektroniczną. Bez znaczenia w opisywanej sprawie jest również to, że Czytelnik uzyska akceptację tego sposobu ich przesyłania przez odbiorców faktur, tj. rolników ryczałtowych.
Tak wystawiona i przesłana faktura VAT RR (e-faktura), nie będzie bowiem spełniała wszystkich warunków, wymienionych w art. 116 ustawy o VAT, w szczególności dotyczy to wymaganych w art. 116 ust. 2 pkt 13 ustawy, czytelnych podpisów osób uprawnionych do wystawienia i otrzymania faktur lub podpisów oraz imion i nazwisk tych osób.
Takie też stanowisko prezentuje Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu w interpretacji indywidualnej z dnia 29 listopada 2011 r., nr ILPP4/585/11-7/EWW.
www.PodatekVAT.pl - Fakturowanie:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PoradyPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
GOFIN PODPOWIADA - Podatek VAT
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI - Podatek VAT
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY - Podatek VAT
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|