Gazeta Podatkowa nr 50 (987) z dnia 24.06.2013
Dokumentowanie transakcji fakturą uproszczoną
Sprzedaż dokumentuję "zwykłymi" fakturami. Czy w sytuacji, gdy kwota należności nie przekracza 450 zł, mogę wystawić "zwykłą" fakturę, z pełnymi danymi, czy powinienem wystawić fakturę uproszczoną?
W przypadku gdy kwota należności ogółem nie przekracza 450 zł albo 100 euro (jeżeli kwota ta określona jest w euro), można wystawić fakturę uproszczoną, pod warunkiem, że faktura ta będzie zawierała dane pozwalające określić dla poszczególnych stawek podatku kwotę podatku. Faktura uproszczona nie musi zawierać wszystkich elementów "zwykłej" faktury. Dotyczy to np. nazwy i adresu nabywcy, ceny jednostkowej, wartości sprzedaży netto, stawki podatku itp.
Należy podkreślić, że wystawianie faktur uproszczonych nie jest obowiązkowe. Oznacza to, że niewielką sprzedaż można udokumentować fakturą z pełnymi danymi.
Trzeba jednak pamiętać, że w myśl § 5 ust. 5 rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie m.in. wystawiania faktur (Dz. U. z 2011 r. nr 68, poz. 360 ze zm.), faktury uproszczone nie mogą być wystawiane w celu udokumentowania:
- dostawy dla osób fizycznych, które nie prowadzą działalności gospodarczej,
- sprzedaży wysyłkowej z terytorium kraju i na terytorium kraju,
- wewnątrzwspólnotowych dostaw towarów,
- dostawy towarów lub świadczenia usług podlegających opodatkowaniu na terytorium innego niż Polska państwa członkowskiego Unii Europejskiej, dla których osobą zobowiązaną do zapłaty podatku od wartości dodanej jest nabywca towarów i usług.
Dane, jakie powinna zawierać faktura uproszczona
|
www.PodatekVAT.pl - Fakturowanie:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PoradyPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
GOFIN PODPOWIADA - Podatek VAT
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI - Podatek VAT
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY - Podatek VAT
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|