Biuletyn Informacyjny dla Służb Ekonomiczno - Finansowych nr 11 (694) z dnia 10.04.2010
Sposób skorygowania faktury, w której wykazano błędną stawkę VAT
Dokonałem wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów. Przez pomyłkę dostawę tę opodatkowałem według stawki 22% (przysługiwało prawo do zastosowania stawki 0%). Czy powinienem wystawić fakturę korygującą "do zera", a następnie wystawić prawidłową fakturę? Czy muszę skorygować deklarację, w której wykazałem tę dostawę jako krajową?
Podatnik, który wystawił fakturę z błędną stawką VAT, błąd ten może naprawić poprzez wystawienie faktury korygującej. Jak bowiem wynika z § 14 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z 28 listopada 2008 r. w sprawie m.in. wystawiania faktur, fakturę korygującą wystawia się również, gdy podwyższono cenę po wystawieniu faktury lub w razie stwierdzenia pomyłki w cenie, stawce lub kwocie podatku bądź w jakiejkolwiek innej pozycji faktury. W ust. 3 tego przepisu wskazano, że faktura korygująca, wystawiona z powodów wymienionych powyżej, powinna zawierać m.in. kwoty podane w omyłkowej wysokości oraz kwoty w wysokości prawidłowej. Oznacza to, że podatnik powinien skorygować jedynie błędne pozycje faktury. Nie jest natomiast prawidłowe korygowanie całej faktury "do zera" i wystawienie nowej faktury, z prawidłową stawką VAT. Tego samego zdania był również NSA, który w wyroku z 26 października 2009 r., sygn. akt I FSK 831/08 uznał, że skorygowanie faktur pierwotnych "do zera" w przypadku zastosowania błędnej stawki VAT i wystawienie w ich miejsce nowych faktur jest nieadekwatne do przyczyn, które spowodowały konieczność dokonania korekty. Taki sposób korekty mógłby być bowiem zasadny, gdyby nie doszło do transakcji, bądź zostałaby unieważniona transakcja, którą pierwotne faktury dokumentowały. Natomiast jeżeli korekta sporządzana jest na skutek zastosowania błędnej stawki VAT, to powinna wiernie fakt ten odzwierciedlać (poprzez wskazanie na fakturze korygującej stawki błędnej i właściwej oraz prawidłowej kwoty podatku).
Przykład
Podatnik dokonał wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów. Przez pomyłkę na fakturze zastosował stawkę 22% (zamiast 0%). Podatnik sporządził fakturę korygującą.
|
Pozostaje jeszcze kwestia wyjaśnienia, w której deklaracji VAT podatnik powinien ująć przedmiotową korektę. Ponieważ korekta została wystawiona z powodu błędu, skutki tej korekty powinny być ujęte w deklaracji VAT za miesiąc (kwartał), w którym rozliczono fakturę pierwotną, czyli kiedy powstał obowiązek podatkowy od tej transakcji.
Co do zasady - obowiązek podatkowy w WDT powstaje 15. dnia miesiąca następującego po miesiącu dokonania dostawy, a jeżeli wcześniej wystawiono fakturę - w dniu jej wystawienia. W miesiącu (kwartale) powstania obowiązku podatkowego w WDT, transakcję tę należało wykazać w deklaracji VAT ze stawką 0%, jeżeli przed terminem złożenia tej deklaracji podatnik posiadał stosowne dokumenty uprawniające do skorzystania z preferencyjnej stawki podatku (o sposobie rozliczenia WDT w przypadku otrzymania ww. dokumentów z opóźnieniem pisaliśmy w Biuletynie Informacyjnym nr 4 z 1 lutego br.).
W pytaniu zaznaczono, że podatnik posiadał dokumenty uprawniające do skorzystania z preferencyjnej stawki VAT. Przyjmując, że data faktury wyznacza termin powstania obowiązku podatkowego, to fakturę pierwotną oraz korektę tej faktury należałoby ująć w deklaracji VAT za miesiąc (kwartał) wystawienia faktury pierwotnej. Ponieważ z pytania wynika, że termin do złożenia deklaracji VAT za ten okres już minął, podatnik powinien złożyć stosowną korektę tej deklaracji. Należy przy tym pamiętać o dołączeniu do korekty deklaracji wyjaśnienia przyczyny jej złożenia.
Na marginesie zaznaczamy, że nie znajdzie tu zastosowania art. 29 ust. 4a ustawy o VAT, który stanowi o konieczności posiadania potwierdzenia odbioru korekty przez nabywcę. Powyższe potwierdzenie nie jest bowiem konieczne m.in. w odniesieniu do faktur korygujących dotyczących wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów.
www.PodatekVAT.pl - Fakturowanie:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PoradyPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
GOFIN PODPOWIADA - Podatek VAT
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI - Podatek VAT
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY - Podatek VAT
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|