Poradnik VAT nr 14 (374) z dnia 20.07.2014
Symbol PKWiU na fakturze dokumentującej sprzedaż odpadów
Dokonujemy sprzedaży odpadów wymienionych w załączniku nr 11 do ustawy o VAT. Faktury dokumentujące tę sprzedaż oznaczamy jako "odwrotne obciążenie", nie umieszczamy natomiast symboli PKWiU sprzedawanego towaru. Czy brak PKWiU oznacza że faktura została wystawiona niepoprawnie?
Wystawione przez podatnika faktury powinny zawierać dane wskazane w art. 106e ustawy o VAT oraz, w niektórych przypadkach, dane wymienione w rozporządzeniu w sprawie faktur. Przepisy te jednak nie przewidują konieczności ujmowania na fakturze symbolu PKWiU usługi czy towaru.
Jedynie w przypadku dostawy towarów lub świadczenia usług zwolnionych z VAT, co do zasady, podatnik jest zobowiązany dodatkowo wskazać na fakturze:
a) przepis ustawy albo aktu wydanego na podstawie ustawy, w oparciu o który stosuje zwolnienie od podatku,
b) przepis dyrektywy, który zwalnia od podatku taką dostawę towarów lub takie świadczenie usług, lub
c) inną podstawę prawną wskazującą na to, że dostawa towarów lub świadczenie usług korzysta ze zwolnienia.
Sprzedaż towarów wymienionych w załączniku nr 11 ustawy o VAT podlega specjalnym zasadom opodatkowania, które przenoszą obowiązek rozliczenia VAT na nabywcę. Sytuacja taka ma miejsce wtedy, gdy sprzedawca nie korzysta ze zwolnienia podmiotowego z VAT, sprzedaż nie jest objęta zwolnieniem o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy o VAT jako dostawa towarów wykorzystywanych wyłącznie na cele działalności zwolnionej od podatku a nabywca jest podatnikiem VAT (niekoniecznie czynnym).
W takim przypadku sprzedawca tych towarów wystawia fakturę, która nie określa stawki podatku, sumy wartości sprzedaży netto z podziałem na poszczególne stawki oraz kwoty podatku od sumy wartości sprzedaży netto. Jednak na fakturze tej musi znaleźć się oznaczenie "odwrotne obciążenie".
Pomimo, że w wykazie towarów wymienionych w załączniku nr 11 do ustawy o VAT ustawodawca powołuje symbole PKWiU, umieszczenie przez sprzedawcę tego symbolu na fakturze nie jest obowiązkowe (co nie oznacza, że taki symbol nie może być powołany).
Dodatkowo należy zaznaczyć, że w przypadku, gdy sprzedawca stwierdzi błąd w fakturze, nie ma prawa wystawić noty korygującej. Noty wystawia bowiem nabywca towarów czy usług ale tylko w sytuacji, gdy otrzyma fakturę zawierającą pomyłki, z wyjątkiem pomyłek w zakresie danych określonych w art. 106e ust. 1 pkt 8–15 ustawy o VAT.
www.PodatekVAT.pl - Fakturowanie:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PoradyPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
GOFIN PODPOWIADA - Podatek VAT
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI - Podatek VAT
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY - Podatek VAT
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|