Poradnik VAT nr 7 (295) z dnia 10.04.2011
Faktury korygujące - odliczenie VAT
Czy faktury korygujące zakup możemy rozliczać w miesiącu otrzymania lub w dwóch kolejnych, czy tylko w miesiącu otrzymania? (pytanie z dyskusji na www.forum.gofin.pl 518232)
Komentarz 1
Jeżeli jest to faktura zmniejszająca VAT - musisz ją uwzględnić w deklaracji za miesiąc otrzymania korekty. Jeżeli w fakturze korygującej podwyższa się VAT, to z uwagi na brak odrębnego przepisu moim zdaniem masz prawo do skorzystania z odliczenia VAT na zasadach ogólnych, tj. w ciągu trzech miesięcy.
Komentarz redakcji |
Faktury korygujące służą zasadniczo do zmiany danych dotyczących dokonanej transakcji, a także do poprawiania błędów w tej części faktury, która określa przedmiot sprzedaży wraz z wartością sprzedaży, stawką podatkową i kwotą podatku. Nie ma jednak przeszkód, aby fakturą korygującą skorygować również inne błędy, w tym także te, które dotyczą danych sprzedawcy i nabywcy.
Dokumenty te - zgodnie z § 13 i § 14 rozporządzenia w sprawie faktur - wystawia się w przypadku:
- udzielenia rabatu po wystawieniu faktury pierwotnej,
- zwrotu sprzedawcy towarów,
- zwrotu nabywcy kwot nienależnych, o których mowa w przepisach o cenach,
- zwrotu nabywcy zaliczek, przedpłat, zadatków lub rat podlegających opodatkowaniu,
- podwyższenia ceny po wystawieniu faktury pierwotnej,
- stwierdzenia pomyłki w cenie, stawce lub w kwocie podatku lub w jakiejkolwiek innej pozycji faktury.
Rozliczanie podatku naliczonego z faktury korygującej przez nabywcę zależy od tego, czy w wyniku korekty mamy do czynienia ze zmniejszeniem czy zwiększeniem kwoty podatku VAT.
W przypadku gdy nabywca towaru lub usługi otrzymał korektę faktury, o której mowa w art. 29 ust. 4a lub 4c, a więc faktury zmniejszającej kwotę podatku, jest on obowiązany do zmniejszenia kwoty podatku naliczonego w rozliczeniu za okres, w którym tę korektę faktury otrzymał. Zasada ta określona została w przepisie art. 86 ust. 10a ustawy o VAT.
Przykład Podatnik otrzymał w dniu 21 marca 2011 r. fakturę korygującą, dokumentującą rabat z tytułu transakcji dokonanej w styczniu 2011 r. Fakturę tę podatnik rozliczy w deklaracji VAT za marzec 2011 r. |
W sytuacji gdy podatnik nie obniżył kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego określonego w fakturze, której korekta dotyczy, a prawo do takiego obniżenia mu przysługuje, zmniejszenie kwoty podatku naliczonego uwzględnia się w rozliczeniu za okres, w którym podatnik dokonuje tego obniżenia.
Przykład Podatnik w dniu 28 lutego 2011 r. otrzymał fakturę dokumentującą zakup mediów, z terminem płatności wyznaczonym na 1 czerwca 2011 r. W dniu 21 marca 2011 r. otrzymał fakturę korygującą zmniejszającą kwotę należności wynikającą z faktury z lutego. Ponieważ VAT naliczony dotyczący mediów rozlicza się w miesiącu, w którym upływa termin płatności (lub w jednym z kolejnych dwóch miesięcy) podatnik powinien ująć fakturę korygującą w rozliczeniu za czerwiec wraz z fakturą pierwotną. |
Jeżeli jednak mamy do czynienia z fakturą korygującą zwiększającą należność i kwotę podatku naliczonego, warto podkreślić, że kwestia rozliczania takich faktur nie została w ustawie o VAT odrębnie uregulowana. Należy zatem zgodzić się ze stanowiskiem zaprezentowanym przez uczestnika forum, zgodnie z którym faktury podwyższające VAT naliczony rozlicza się na równi z fakturami pierwotnymi.
Zatem w sytuacji gdy zakup dotyczy towarów lub usług niewymienionych w art. 19 ust. 13 pkt 1, to faktury korygujące "in plus" rozlicza się w deklaracji za okres rozliczeniowy, w którym je otrzymano bądź w jednym z dwóch kolejnych okresów rozliczeniowych. Jeżeli natomiast są to faktury dokumentujące usługi powszechne, np. dostawy energii elektrycznej, gazu przewodowego, usługi telekomunikacyjne itd., wówczas o terminie rozliczenia przesądza termin płatności wynikający z tych faktur korygujących.
www.PodatekVAT.pl - Fakturowanie:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PoradyPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
GOFIN PODPOWIADA - Podatek VAT
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI - Podatek VAT
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY - Podatek VAT
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|