Gazeta Podatkowa nr 84 (1125) z dnia 20.10.2014
Skutki błędnego oznaczenia na fakturze
Fakturzystka popełniła błąd i część faktur z października 2014 r. wystawiła z oznaczeniem "metoda kasowa". Takie faktury niestety zostały wysłane do klientów. W jaki sposób poprawić ten błąd?
W przypadku dostawy towarów lub świadczenia usług, w odniesieniu do których obowiązek podatkowy powstaje zgodnie z art. 19a ust. 5 pkt 1 lub art. 21 ust. 1 ustawy o VAT, faktura powinna zawierać wyraz "metoda kasowa". Wynika to z art. 106e ust. 1 pkt 16 ustawy o VAT.
Inaczej rzecz ujmując, oznaczenie "metoda kasowa" powinno się znaleźć na fakturach dotyczących:
- czynności wykonywanych przez małych podatników rozliczających podatek VAT tzw. metodą kasową,
- wydania towarów przez komitenta komisantowi na podstawie umowy komisu,
- przeniesienia z nakazu organu władzy publicznej lub podmiotu działającego w imieniu takiego organu własności towarów w zamian za odszkodowanie,
- dokonywanej w trybie egzekucji dostawy towarów, o której mowa w art. 18,
- świadczenia na podstawie odrębnych przepisów, na zlecenie sądów powszechnych, administracyjnych, wojskowych lub prokuratury usług związanych z postępowaniem sądowym lub przygotowawczym, z wyjątkiem usług, do których stosuje się art. 28b, stanowiących import usług.
We wszystkich tych przypadkach obowiązek podatkowy powstaje zasadniczo z chwilą otrzymania całości lub części zapłaty.
Odliczenie podatku naliczonego z faktury "metoda kasowa" możliwe jest w rozliczeniu za okres, w którym u dostawcy powstał obowiązek podatkowy i nie wcześniej niż w rozliczeniu za okres, w którym podatnik otrzymał fakturę. Przy czym odliczenia można także dokonać w rozliczeniu za jeden z dwóch następnych okresów rozliczeniowych.
W przypadku stwierdzenia błędu w fakturze pierwotnej sprzedawca wystawia fakturę korygującą.
Z pytania wynika, że faktury zostały błędnie oznaczone wyrazem "metoda kasowa", a to z kolei wpływa na nieco inne od zasad ogólnych odliczenie VAT w nich zawartego. W tej sytuacji Czytelnik powinien dokonać ich korekty niwelując błędny zapis. Możliwość taką przewiduje art. 106j ust. 1 pkt 5 ustawy o VAT. Z przepisu tego bowiem wynika, że w przypadku, gdy po wystawieniu faktury podwyższono cenę lub stwierdzono pomyłkę w cenie, stawce, kwocie podatku lub w jakiejkolwiek innej pozycji faktury, podatnik wystawia fakturę korygującą.
www.PodatekVAT.pl - Fakturowanie:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PoradyPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
GOFIN PODPOWIADA - Podatek VAT
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI - Podatek VAT
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY - Podatek VAT
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|