Poradnik VAT nr 22 (382) z dnia 20.11.2014
Faktura korygująca sprzedaż zwolnioną z VAT
W czerwcu wystawiliśmy refakturę na usługi ubezpieczeniowe dla innej firmy (sprzedaż zwolniona z VAT). Fakturę tę ujęliśmy w deklaracji VAT-7 za czerwiec. We wrześniu okazało się, że faktura pierwotna została wystawiona w błędnej wysokości i wystawiono fakturę korygującą. Kiedy należy ująć ją w deklaracji VAT?
Zgodnie z art. 106j ust. 1 ustawy o VAT faktura korygująca powinna zostać wystawiona w sytuacjach, gdy po wystawieniu faktury:
1) udzielono obniżki ceny w formie rabatu, o której mowa w art. 29a ust. 7 pkt 1,
2) udzielono opustów i obniżek cen, o których mowa w art. 29a ust. 10 pkt 1,
3) dokonano zwrotu podatnikowi towarów i opakowań,
4) dokonano zwrotu nabywcy całości lub części zapłaty, o której mowa w art. 106b ust. 1 pkt 4,
5) podwyższono cenę lub stwierdzono pomyłkę w cenie, stawce, kwocie podatku lub w jakiejkolwiek innej pozycji faktury.
Po wystawieniu faktury korygującej należy ją ująć w deklaracji VAT w odpowiednim okresie rozliczeniowym. Poza przypadkami określonymi w art. 29a ust. 13 i 14 ustawy o VAT, odnoszącymi się do zmniejszenia podstawy opodatkowania (które nie mają zastosowania w sytuacji przedstawionej w pytaniu), przepisy ustawy o VAT nie określają, w której deklaracji VAT ma zostać uwzględniona faktura korygująca. W praktyce uznaje się, że moment ujęcia w rozliczeniach VAT faktury korygującej jest uzależniony od przyczyny dokonanej korekty. Jeżeli korekta faktury wynika ze zdarzeń zaistniałych już w chwili wystawienia faktury pierwotnej (np. z pomyłki w cenie czy stawce podatku), to uznaje się, że powinna ona zostać rozliczona w deklaracji za okres, w którym została wykazana pierwotna faktura.
W sytuacji natomiast gdy korekta jest spowodowana przyczynami, które miały miejsce już po dokonaniu dostawy/świadczeniu usługi (np. podwyższeniem ceny), to obrót powinien zostać skorygowany w deklaracji za ten okres rozliczeniowy, w którym zaistniały przesłanki do wystawienia faktury korygującej (czyli w miesiącu/kwartale, w którym została wystawiona faktura korygująca.
W sytuacji przedstawionej w pytaniu podatnik popełnił błąd w wartości usługi zwolnionej z VAT. Wartość tej usługi nie miała wpływu na wysokość zobowiązania podatkowego czy kwoty zwrotu za dany okres rozliczeniowy. Nawet więc w sytuacji gdy zadeklarowano ją w nieprawidłowej wysokości, błąd ten nie spowodował zaniżenia zobowiązania podatkowego czy zawyżenia kwoty zwrotu. Zdaniem redakcji, w takim przypadku podatnik może zdecydować, czy rozliczy fakturę korygującą "cofając się" do rozliczenia za okres, w którym błędnie ujęto wartość usługi ubezpieczeniowej, czy też rozliczy fakturę korygującą "na bieżąco" – w deklaracji VAT za miesiąc (kwartał), w którym wystawiona została faktura korygująca.
www.PodatekVAT.pl - Fakturowanie:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PoradyPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
GOFIN PODPOWIADA - Podatek VAT
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI - Podatek VAT
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY - Podatek VAT
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|