Poradnik VAT nr 7 (295) z dnia 10.04.2011
Korekta faktury wystawionej dla osoby fizycznej
Prowadzę hurtownię materiałów budowlanych. Podczas wystawiania faktur dla osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej trafiają się błędy w adresie nabywcy, dacie wystawienia itp. Jak należy skorygować takie dokumenty, skoro w opinii organów podatkowych nabywca towaru nie ma prawa do wystawiania not korygujących?
Faktury korygujące służą przede wszystkim do poprawiania błędów w części zasadniczej faktury, tj. części, która określa przedmiot sprzedaży wraz z wartością sprzedaży, stawką podatkową i kwotą podatku. Nie ma jednak przeszkód, aby fakturą korygującą skorygować również inne błędy, w tym także te, które dotyczą danych sprzedawcy i nabywcy, czy też daty wystawienia.
Treść faktury korygującej, przypadki w których jest ona wystawiana oraz skutki jej wystawienia i otrzymania, wynikają z § 13 i § 14 rozporządzenia w sprawie faktur.
Zgodnie z ww. przepisami faktury korygujące wystawia się w przypadku:
- udzielenia rabatu po wystawieniu faktury pierwotnej,
- zwrotu sprzedawcy towarów,
- zwrotu nabywcy kwot nienależnych, o których mowa w art. 29 ust. 4 ustawy o VAT,
- zwrotu nabywcy zaliczek, przedpłat, zadatków lub rat podlegających opodatkowaniu,
- podwyższenia ceny po wystawieniu faktury pierwotnej,
- stwierdzenia pomyłki w cenie, stawce lub w kwocie podatku lub w jakiejkolwiek innej pozycji faktury.
Zawarty w ostatnim punkcie zwrot, iż fakturę korygującą wystawia się również w razie stwierdzenia pomyłki w jakiejkolwiek innej pozycji faktury wyznacza szeroki zakres zastosowania faktur korygujących. Oznacza to w praktyce, że - w odróżnieniu od not korygujących - faktury korygujące służą do zmiany wszelkich danych z faktury pierwotnej.
Faktura korygująca zawierać powinna co najmniej:
1) numer kolejny oraz datę jej wystawienia,
2) dane zawarte w fakturze, której dotyczy faktura korygująca:
a) określone w § 5 ust. 1 pkt 1-4, tj. dane dotyczące dostawcy i nabywcy, datę wystawienia faktury oraz w przypadku gdy data ta różni się od daty sprzedaży również datę sprzedaży, numer faktury,
b) nazwę towaru lub usługi objętych rabatem lub podwyżką ceny,
3) kwotę i rodzaj udzielonego rabatu lub podwyższenia ceny (bez podatku),
4) kwotę zmniejszenia lub podwyższenia podatku należnego.
Jak widać Minister Finansów nie określił odrębnie, w jaki sposób należy dokonywać korekt danych dotyczących stron transakcji. Oznacza to, zdaniem redakcji, dużą dowolność w tym zakresie przy zachowaniu minimum elementów wymienionych powyżej w pkt 1 i 2 lit. a). Jeżeli bowiem nie zmienia się przedmiot sprzedaży, jego ilość, cena i zastosowana stawka podatkowa - elementy wymienione w pkt 2 lit. b) oraz w pkt 3 i 4 nie wystąpią.
Reasumując, w przypadku sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej dokumentowanej fakturą VAT, błędy które nie wpływają na wysokość zobowiązania podatkowego np. w nazwie kontrahenta, jego adresie lub dacie wystawienia faktury mogą być korygowane przez sprzedawcę przy pomocy faktury korygującej.
Tego typu faktury korygujące nie mają wpływu na rozliczenie VAT przez dostawcę, a zatem nie podlegają odrębnemu ewidencjonowaniu dla potrzeb VAT. Należy je przechowywać wraz z oryginałem faktury pierwotnej.
www.PodatekVAT.pl - Fakturowanie:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PoradyPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
GOFIN PODPOWIADA - Podatek VAT
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI - Podatek VAT
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY - Podatek VAT
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|