Biuletyn Informacyjny dla Służb Ekonomiczno - Finansowych nr 9 (872) z dnia 20.03.2015
Określanie daty sprzedaży na fakturach zbiorczych
Jeżeli podatnik wystawia zbiorcze faktury, a daty dokonania lub zakończenia dostaw towarów lub wykonania usług są określone i różnią się od daty wystawienia faktury, to na fakturze należy zamieścić daty wszystkich transakcji udokumentowanych tą fakturą. |
(interpretacja indywidualna Ministra Finansów z 20 sierpnia 2014 r., nr PT8/033/257/853/13/WCX/14/RD-76401)
W stanie prawnym obowiązującym w 2013 r. przepisy rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 28 marca 2011 r. w sprawie m.in. wystawiania faktur wprost odnosiły się do faktur zbiorczych. Z § 9 ust. 3 tego rozporządzenia wynikało, że faktura mogła dokumentować kilka odrębnych dostaw towarów lub usług dokonanych w trakcie miesiąca, jeżeli zostanie wystawiona nie później niż ostatniego dnia miesiąca, w którym wydano towar lub wykonano usługę. Obecne regulacje natomiast w ogóle nie odnoszą się do faktur zbiorczych, ale nadal takie faktury można wystawiać. Podstawowy termin na wystawienie faktury (tj. najpóźniej do 15. dnia następnego miesiąca) jest bowiem na tyle długi, że jedną fakturą można udokumentować wszystkie transakcje dokonane w trakcie jednego miesiąca.
Wprawdzie z dniem 1 stycznia 2014 r. zmieniły się nieco zasady fakturowania (obecnie określone są one w ustawie, a wcześniej znajdowały się w ww. rozporządzeniu), ale podstawowe dane, jakie należy (należało) podawać na fakturze, nie uległy zmianie. Nadal na tym dokumencie należy generalnie podać datę dokonania lub zakończenia dostawy towarów lub wykonania usługi, o ile taka data jest określona i różni się od daty wystawienia faktury (pomijamy tu faktury zaliczkowe i faktury dokumentujące sprzedaż ciągłą). Także na fakturze zbiorczej trzeba zatem podać datę dokonania lub zakończenia dostawy towarów lub wykonania usługi. Tu pojawiają się jednak wątpliwości, czy na takiej zbiorczej fakturze wystarczające jest podanie wyłącznie daty zakończenia ostatniej dostawy (wykonania ostatniej usługi), czy też należy podać daty wszystkich transakcji objętych tą fakturą. Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w jednej z interpretacji indywidualnych uznał, że w tej sytuacji nie ma konieczności wyszczególniania dat wszystkich dostaw towarów (wykonanych usług) - wystarczające jest podanie daty ostatniej transakcji. Minister Finansów miał jednak inne zdanie i z urzędu zmienił tę interpretację; powołując się na przepisy ww. rozporządzenia (obowiązującego w 2013 r.), wyjaśnił:
"(…) jeżeli daty dokonania lub zakończenia dostaw towarów wykazanych na fakturze zbiorczej lub wykonania usług wskazanych na tej fakturze są określone i różnią się od daty wystawienia faktury, wówczas na fakturze zbiorczej należy zamieścić wszystkie daty poszczególnych transakcji (dostaw towarów, świadczonych usług) dokumentowanych tą fakturą.
Tym samym stanowisko Wnioskodawcy, zgodnie z którym w fakturach zbiorczych dokumentujących szereg dostaw lub świadczeń, należy jako datę zakończenia dostawy/wykonania usługi wskazać datę realizacji ostatniego zdarzenia (ostatniej z transakcji dokumentowanej fakturą), należało uznać za nieprawidłowe. (…)"
Stanowisko Ministra Finansów - pomimo zmiany przepisów - zachowuje nadal swoją aktualność.
Również organy podatkowe uznają, że na zbiorczych fakturach dokumentujących określone czynności trzeba podać daty wszystkich czynności, których faktura dotyczy. Daty te można podać np. w polu faktury "Uwagi". Tak uznał m.in. Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu w interpretacji indywidualnej z 1 lipca 2014 r., nr ILPP1/443-241/14-4/AW.
www.PodatekVAT.pl - Fakturowanie:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PoradyPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
GOFIN PODPOWIADA - Podatek VAT
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI - Podatek VAT
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY - Podatek VAT
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|