Poradnik VAT nr 13 (397) z dnia 10.07.2015
Korekta faktury, z której nie odliczono podatku VAT
Jesteśmy firmą budowlaną. W listopadzie i grudniu 2014 r. od firmy, od której dzierżawiliśmy szalunki otrzymaliśmy faktury za ich naprawę. Faktury te zostały przez nas zakwestionowane, ponieważ naszym zdaniem koszt naprawy był znacznie zawyżony. W dacie otrzymania faktur pierwotnych nie odliczaliśmy podatku naliczonego. Po dłuższych negocjacjach ustalono, że faktury pierwotne, w oparciu o przyznany rabat zostaną skorygowane fakturami korygującymi. Faktury korygujące otrzymaliśmy w kwietniu 2015 r. W jaki sposób prawidłowo należy rozliczyć podatek naliczony z faktur pierwotnych oraz z faktur korygujących?
Zgodnie z przepisami ustawy o VAT podatnik jest obowiązany wystawić fakturę dokumentującą dostawę towarów lub świadczenie usług dokonywane na rzecz innego podatnika podatku, podatku od wartości dodanej lub podatku o podobnym charakterze lub na rzecz osoby prawnej niebędącej podatnikiem. W przypadku, gdy po dokonaniu sprzedaży i wystawieniu faktury, w której dokonano pierwotnego określenia obrotu, udzielono obniżki ceny w formie rabatu, sprzedawca zobowiązany jest do wystawienia faktury korygującej.
Praktyka pokazuje, że jednym z częściej występujących problemów u przedsiębiorców jest określenie momentu (miesiąca lub kwartału), w którym powinna być poprawnie rozliczona faktura korygująca.
W myśl art. 86 ust. 19a ustawy o VAT, w przypadku gdy nabywca towaru lub usługi otrzymał fakturę korygującą zmniejszającą podstawę opodatkowania oraz podatek naliczony (fakturę korygującą "in minus"), jest on zobowiązany do zmniejszenia kwoty podatku naliczonego w rozliczeniu za okres, w którym tę fakturę korygującą otrzymał. Jeżeli natomiast nie dokonał obniżenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego określonego w fakturze, której korekta dotyczy, a prawo do takiego obniżenia mu przysługuje, zmniejszenie kwoty podatku naliczonego, uwzględnia się w rozliczeniu za okres, w którym podatnik dokonuje tego obniżenia. Z powyższego wynika, że termin rozliczenia faktury korygującej uzależniony jest nie tylko od terminu otrzymania korekty, lecz również od tego czy podatnik odliczył podatek naliczony z faktury pierwotnej.
Podkreślić należy, że prawo do odliczenia podatku naliczonego skorelowane jest z momentem, w którym podatek VAT staje się wymagalny, czyli z chwilą powstania obowiązku podatkowego u sprzedawcy. Dodatkowo, aby podatnik nabył prawo do odliczenia musi być spełniony jeszcze jeden warunek, tj. podatnik musi posiadać fakturę dokumentującą transakcję.
Z przedstawionego przez Czytelnika pytania wynika, że w listopadzie i grudniu 2014 r. otrzymał on faktury dokumentujące prace remontowe. Podatnik nie zgadzając się z kosztem napraw nie zaakceptował faktur i nie odliczył wynikającego z nich podatku naliczonego. W następstwie negocjacji usługodawca wystawił faktury korygujące, zmniejszające podstawę opodatkowania oraz podatek naliczony. Czytelnik otrzymał faktury korygujące w kwietniu 2015 r.
W związku z tym, że podatnik otrzymał faktury potwierdzające wykonanie usług remontowych, z tytułu których u sprzedawcy powstał obowiązek podatkowy w dacie ich wystawienia, to należy uznać, że był on uprawniony do odliczenia podatku naliczonego już w dacie otrzymania faktur pierwotnych, czyli w listopadzie i grudniu 2014 r. Mógł tego dokonać również w dwóch następnych okresach rozliczeniowych czyli w grudniu 2014 r. i styczniu 2015 r. (w odniesieniu do faktur otrzymanych w listopadzie 2014 r.) bądź w styczniu i lutym 2015 r. (w odniesieniu do faktur otrzymanych w grudniu 2014 r.). Oznacza to, że otrzymana następnie w kwietniu 2015 r. faktura korygująca nie może być rozliczona w dacie jej wpływu do firmy podatnika, lecz w rozliczeniu za okres, w którym podatnik był uprawniony do dokonania odliczenia z faktury pierwotnej.
www.PodatekVAT.pl - Fakturowanie:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PoradyPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
GOFIN PODPOWIADA - Podatek VAT
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI - Podatek VAT
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY - Podatek VAT
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|