Gazeta Podatkowa nr 3 (731) z dnia 10.01.2011
Możliwość skorzystania ze zwolnienia podmiotowego z VAT
Rozpoczynam prowadzenie działalności gospodarczej w formie biura pośrednictwa w obrocie nieruchomościami, sklasyfikowanej pod symbolem PKD 68.31 "Pośrednictwo w obrocie nieruchomościami". Przewidywana wartość sprzedaży nie przekroczy limitu obrotu uprawniającego do korzystania ze zwolnienia podmiotowego z VAT. Czy w związku z tym mogę korzystać ze zwolnienia podmiotowego? Czy moja działalność może być uznana za doradztwo, a tym samym wyłączona ze zwolnienia z VAT?
Zwolnienie podmiotowe z podatku VAT przysługuje podatnikom, u których wartość sprzedaży opodatkowanej łącznie w poprzednim roku podatkowym nie przekroczyła określonego limitu obrotów. Wynika to z art. 113 ust. 1 ustawy o VAT (Dz. U. z 2004 r. nr 54, poz. 535 ze zm.). W roku 2010 limit ten wynosił 100.000 zł, natomiast w 2011 r. wynosi 150.000 zł. Jeżeli jednak podatnik rozpoczyna w trakcie roku podatkowego wykonywanie działalności gospodarczej, limit ten liczy się w proporcji do okresu prowadzonej działalności gospodarczej w roku podatkowym.
Z powyższego zwolnienia ustawodawca wyłączył jednak pewną grupę podatników, wymienionych w art. 113 ust. 13 ustawy o VAT. Są to m.in. podatnicy świadczących usługi prawnicze oraz usługi w zakresie doradztwa, a także usługi jubilerskie. W załączniku do rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie m.in. wystawiania faktur (Dz. U. z 2008 r. nr 212, poz. 1337 ze zm.) wśród innych usług pozbawiających podatnika prawa do korzystania ze zwolnienia z VAT wymienione są usługi doradztwa z wyłączeniem doradztwa rolniczego związanego z uprawą roślin i hodowlą zwierząt, a także związanego ze sporządzaniem planu zagospodarowania i modernizacji gospodarstwa rolnego.
Moim zdaniem w tym przypadku należałoby przyjąć, iż świadczenie wszelkich usług określonych w PKWiU, jako usługi doradztwa, wyłącza prawo do korzystania ze zwolnienia podmiotowego. Wyjątkiem są jedynie usługi wprost określone w załączniku do rozporządzenia.
Tak więc decydujące znaczenie dla ustalenia, czy podatnik ma prawo do korzystania ze zwolnienia z VAT, jest zakwalifikowanie wykonywanych przez niego czynności do prawidłowego grupowania PKWiU. Od 1 stycznia 2011 r. dla celów VAT stosowana jest PKWiU z 2008 r.
Pod symbolem PKWiU 68.31 sklasyfikowane zostały "Usługi agencji nieruchomości świadczone na zlecenie".
Klasa ta obejmuje:
- działalność wynajmujących, agentów i/lub maklerów w zakresie: kupna lub sprzedaży nieruchomości, wynajmowania nieruchomości oraz pozostała działalność usługowa związana z nieruchomościami, taka jak: wycenianie ruchomości; działalność ta może być prowadzona na własnej lub dzierżawionej nieruchomości lub na zlecenie,
- budowę obiektów, na użytek własny lub na wynajem,
- zarządzanie nieruchomościami.
Natomiast PKD, na którą powołuje się Czytelnik w pytaniu, stosowana jest w statystyce, ewidencji i dokumentacji oraz rachunkowości, a także w urzędowych rejestrach i systemach informacyjnych administracji publicznej. Podstawowym założeniem budowy PKWiU jest powiązanie klasyfikacji produktów (wyrobów i usług) z PKD tak, aby każdy produkt klasyfikowany był przede wszystkim w zależności od rodzaju działalności, w wyniku której powstaje. Zatem każdy wyrób czy usługa może być zaliczony tylko do jednego rodzaju działalności gospodarczej określonego w PKD.
Zgodnie z PKD podklasą 68.31.Z obejmuje działalność agencji obrotu nieruchomościami w zakresie:
- pośrednictwa w kupnie, sprzedaży i dzierżawie nieruchomości,
- doradztwa i szacowania wartości nieruchomości związanych z jej kupnem, sprzedażą lub - dzierżawą.
Podklasa ta nie obejmuje działalności prawniczej, sklasyfikowanej w 69.10.Z.
Jeżeli więc Czytelnik nie będzie świadczył usług doradztwa i szacowania wartości nieruchomości związanych z jej kupnem, sprzedażą lub dzierżawą może korzystać ze zwolnienia podmiotowego z VAT. Jeśli usługi te będą przez niego świadczone, wówczas nie będzie mógł korzystać z tego zwolnienia.
W świetle powyższego, o prawie do skorzystania ze zwolnienia z VAT przesądzi klasyfikacja statystyczna usług świadczonych przez Czytelnika. Organem, który rozstrzygnie tę wątpliwość jest Ośrodek Standardów Klasyfikacyjnych Urzędu Statystycznego w Łodzi (ul. Suwalska 29, 93-176 Łódź), do którego o opinię może wystąpić zainteresowany podatnik.
www.PodatekVAT.pl - Obrót krajowy:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PoradyPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
GOFIN PODPOWIADA - Podatek VAT
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI - Podatek VAT
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY - Podatek VAT
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|