Poradnik VAT nr 3 (555) z dnia 10.02.2022
Czynny żal z tytułu korekty części ewidencyjnej JPK_VAT
Czy przesyłając w styczniu 2022 r. korektę części ewidencyjnej pliku JPK_VAT za czerwiec 2021 r. podatnik w celu uniknięcia kary musi złożyć tzw. czynny żal?
Od 1 stycznia 2022 r. na mocy znowelizowanych przepisów nie ma już obowiązku składania tzw. czynnego żalu przy wysyłaniu korekty JPK_VAT z deklaracją (tj. w sytuacji złożenia korekty JPK_VAT dotyczącej zarówno części ewidencyjnej i deklaracyjnej oraz samej części ewidencyjnej).
Zgodnie bowiem z nowym brzmieniem przepisu art. 16a ustawy z dnia 10 września 1999 r. - Kodeks karny skarbowy (Dz. U. z 2021 r. poz. 408 ze zm.) nie podlega karze za przestępstwo skarbowe lub wykroczenie skarbowe sprawca czynu zabronionego dotyczącego złożenia deklaracji lub przesłania księgi, jeżeli po jego popełnieniu została złożona organowi podatkowemu prawnie skuteczna korekta deklaracji lub księgi dotycząca obowiązku, którego nieprawidłowe wykonanie stanowi ten czyn zabroniony. Jeżeli w związku z ww. czynem zabronionym nastąpiło uszczuplenie należności publicznoprawnej, przepis ten stosuje się tylko wtedy, gdy należność ta została uiszczona niezwłocznie, nie później jednak niż w terminie wyznaczonym przez finansowy organ postępowania przygotowawczego. Przepisu art. 16a § 1 nie stosuje się, jeżeli przed złożeniem korekty deklaracji lub księgi wszczęto postępowanie przygotowawcze o przestępstwo skarbowe lub wykroczenie skarbowe lub ujawniono w toku toczącego się postępowania przygotowawczego to przestępstwo skarbowe lub wykroczenie skarbowe.
Powyższa zmiana została wprowadzona w ramach tzw. Polskiego Ładu, tj. ustawą z dnia 29 października 2021 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 2105).
W powyższym zakresie ustawodawca nie wprowadził przepisów przejściowych, zatem przy wysyłaniu w styczniu 2022 r. korekty części ewidencyjnej pliku JPK_VAT za czerwiec 2021 r. podatnik nie ma obowiązku składania tzw. czynnego żalu.
Reasumując
Podatnik w analizowanej sytuacji co do zasady nie ma obowiązku złożenia zawiadomienia o popełnieniu czynu zabronionego - tzw. czynnego żalu. |
www.PodatekVAT.pl - Obrót krajowy:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PoradyPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
GOFIN PODPOWIADA - Podatek VAT
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI - Podatek VAT
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY - Podatek VAT
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|