Poradnik VAT nr 15 (471) z dnia 10.08.2018
Zwrot ulgi na złe długi a obowiązek złożenia zawiadomienia VAT-ZD
W styczniu 2018 r. skorygowałam w deklaracji VAT-7 sprzedaż w ramach ulgi na złe długi i złożyłam zawiadomienie VAT-ZD. W czerwcu 2018 r. otrzymałam częściową płatność należności od dłużnika. W której deklaracji powinnam uwzględnić tę uregulowaną kwotę? Czy muszę wypełnić ponownie VAT-ZD?
Prawo do korekty podatku VAT w ramach ulgi na złe długi dotyczy wierzytelności, których nieściągalność została uprawdopodobniona - czyli gdy nie została ona uregulowana lub zbyta w jakiejkolwiek formie w ciągu 150 dni od dnia upływu terminu jej płatności określonego w umowie lub na fakturze. W myśl art. 89a ust. 3 ustawy o VAT, korekta podstawy opodatkowania i podatku należnego przez wierzyciela - przy spełnieniu warunków określonych w art. 89a ust. 2 - może nastąpić w rozliczeniu za okres, w którym nieściągalność wierzytelności uznaje się za uprawdopodobnioną, pod warunkiem, że do dnia złożenia przez wierzyciela deklaracji podatkowej za ten okres wierzytelność nie została uregulowana lub zbyta w jakiejkolwiek formie.
Wraz z deklaracją, w której zostanie dokonana korekta, podatnik ma obowiązek zawiadomić o tej korekcie właściwego dla niego naczelnika urzędu skarbowego wraz z podaniem kwot korekty oraz danych dłużnika. Zawiadomienie to składa się na formularzu VAT-ZD, którego wzór określa rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 14 grudnia 2012 r. w sprawie wzoru zawiadomienia o skorygowaniu podstawy opodatkowania oraz kwoty podatku należnego (Dz. U. poz. 1451).
Zgodnie z art. 89a ust. 4 ustawy o VAT, w sytuacji gdy po złożeniu deklaracji podatkowej, w której wierzyciel skorygował podatek należny i podstawę opodatkowania, należność zostanie uregulowana lub zbyta w jakiejkolwiek formie, wierzyciel ma obowiązek zwiększenia podstawy opodatkowania i kwoty podatku należnego w rozliczeniu za okres, w którym należność została uregulowana lub zbyta. Jeżeli należność zostanie uregulowana częściowo, wówczas podstawa opodatkowania oraz kwota podatku należnego musi być zwiększona w odniesieniu do tej części.
Zatem podatnik, który otrzymał część należności od dłużnika powinien w deklaracji VAT-7 za czerwiec 2018 r. odpowiednio zwiększyć podstawę opodatkowania i podatek należny o kwotę, którą otrzymał od dłużnika. Ponowna korekta VAT należnego w związku z uregulowaniem należności przez dłużnika, nie nakłada na podatnika obowiązku ponownego składania zawiadomienia VAT-ZD. Formularz ten składa się jedynie w sytuacji przewidzianej w art. 89a ust. 5 ustawy o VAT, czyli wówczas, gdy dokonywana jest korekta podstawy opodatkowania i VAT należnego na podstawie art. 89a ust. 1 ustawy o VAT.
www.PodatekVAT.pl - Obrót krajowy:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PoradyPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
GOFIN PODPOWIADA - Podatek VAT
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI - Podatek VAT
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY - Podatek VAT
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|