Biuletyn Informacyjny dla Służb Ekonomiczno - Finansowych nr 18 (989) z dnia 20.06.2018
Usługa budowlana a mechanizm odwrotnego obciążenia
Jestem czynnym podatnikiem VAT. Czy wykonując na rzecz generalnego wykonawcy (również czynnego podatnika VAT) roboty budowlane związane z tapetowaniem ścian powinienem zastosować mechanizm odwrotnego obciążenia?
Tak. W sytuacji opisanej w pytaniu Czytelnik powinien zastosować mechanizm odwrotnego obciążenia (podatek VAT rozliczy nabywca). |
Od 1 stycznia 2017 r. znaczna część usług budowlanych (patrz: poz. 2-48 załącznika nr 14 do ustawy o VAT) objęta została mechanizmem odwrotnego obciążenia. Mechanizm ten polega na tym, że podmiotem zobowiązanym do rozliczenia VAT jest nabywca, a nie sprzedawca, jak to ma miejsce w przypadku transakcji rozliczanych w sposób tradycyjny.
Należy jednak podkreślić, że odwrotne obciążenie usług budowlanych wymienionych w ww. załączniku stosuje się, o ile łącznie spełnione są następujące warunki (patrz: art. 17 ust. 1 pkt 8 i ust. 1h ustawy o VAT):
- obie strony transakcji, tj. usługodawca i usługobiorca, są czynnymi podatnikami VAT,
- usługodawca świadczy usługi budowlane jako podwykonawca.
Ponieważ w ustawie o VAT nie zdefiniowano pojęcia podwykonawcy, dlatego organy podatkowe przyjmują, że należy posługiwać się jego powszechnym znaczeniem wynikającym z wykładni językowej. Zgodnie z definicją zawartą w internetowym wydaniu Słownika języka polskiego (www.sjp.pwn.pl), "podwykonawca - to firma lub osoba wykonująca pracę na zlecenie głównego wykonawcy". Aby zatem stwierdzić, iż w realizacji inwestycji budowlanej uczestniczy podwykonawca, muszą wystąpić dwa rodzaje zleceń, tj. pierwotne zlecenie udzielone wykonawcy oraz zlecenie udzielone przez wykonawcę kolejnemu podmiotowi. Usługodawca działa więc w charakterze podwykonawcy, jeżeli w łańcuchu transakcji wystąpią przed nim co najmniej dwa podmioty (np. inwestor i główny wykonawca).
W sytuacji opisanej w pytaniu zostały zatem spełnione wszystkie warunki dotyczące stron transakcji, gdyż usługodawca i usługobiorca są czynnymi podatnikami VAT, a usługodawca (Czytelnik) świadczy usługi budowlane jako podwykonawca, gdyż wykonuje usługę na rzecz głównego wykonawcy.
Ostatnią kwestią, jaka przesądzi o zastosowaniu mechanizmu odwrotnego obciążenia lub zasad ogólnych, jest rodzaj wykonywanej usługi. W ramach mechanizmu odwrotnego obciążenia rozliczane są bowiem usługi ujęte w załączniku nr 14 do ustawy o VAT. Pod pozycją 34 ww. załącznika wymienione zostały "pozostałe roboty związane z wykładaniem podłóg i ścian (włączając tapetowanie), gdzie indziej niesklasyfikowane" o PKWiU 43.33.29.0. Jeżeli takie usługi wykonuje Czytelnik (sklasyfikowane, jak wyżej), powinien on zastosować mechanizm odwrotnego obciążenia.
www.PodatekVAT.pl - Obrót krajowy:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PoradyPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
GOFIN PODPOWIADA - Podatek VAT
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI - Podatek VAT
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY - Podatek VAT
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|