Gazeta Podatkowa nr 59 (1725) z dnia 23.07.2020
Obowiązek podatkowy w metodzie kasowej VAT
Rozliczam VAT kwartalnie metodą kasową. Wystawiłem fakturę dla firmy za usługę w sierpniu 2019 r. Faktura ta została zapłacona dopiero w czerwcu 2020 r. Czy podatek VAT mam rozliczyć w deklaracji za II kwartał 2020 r., czy też powinienem się cofnąć do lutego 2020 r., ponieważ wówczas minęło 180 dni od dnia wystawienia faktury?
Mali podatnicy mogą wybrać kasową metodę rozliczeń podatku VAT zdefiniowaną w art. 21 ustawy o VAT. Możliwość rozliczania podatku VAT metodą kasową została uzależniona od uprzedniego pisemnego zawiadomienia naczelnika urzędu skarbowego o wyborze tej metody, w terminie do końca miesiąca poprzedzającego okres, za który podatnik będzie stosował tę metodę.
Zgodnie z art. 21 ust. 1 ustawy o VAT, obowiązek podatkowy u małych podatników stosujących metodę kasową powstaje:
1) z dniem otrzymania całości lub części zapłaty - w przypadku dokonania dostawy towarów lub świadczenia usług na rzecz czynnego podatnika VAT, bądź też
2) z dniem otrzymania całości lub części zapłaty, nie później niż 180. dnia, licząc od dnia wydania towaru lub wykonania usługi - w przypadku dokonania dostawy towarów lub świadczenia usług na rzecz podmiotu innego niż wymieniony w pkt 1.
Otrzymanie częściowej zapłaty za towar czy usługę powoduje powstanie obowiązku podatkowego w tej części.
Ponadto zgodnie z art. 106e ust. 1 pkt 16 ustawy o VAT faktury wystawiane przez małych podatników stosujących kasową metodę rozliczania VAT muszą zawierać wyrazy "metoda kasowa".
Tak więc przy stosowaniu kasowej metody dla powstania obowiązku podatkowego istotne jest monitorowanie terminów zapłaty za sprzedany towar czy usługę. Termin zapłaty wyznacza bowiem moment powstania obowiązku podatkowego w VAT. Oznacza to, że dopóki kontrahent będący czynnym podatnikiem VAT nie ureguluje należności, to mały podatnik rozliczający VAT metodą kasową nie będzie odprowadzał podatku należnego. Natomiast w przypadku dostawy towaru czy wykonania usługi na rzecz podmiotu niebędącego czynnym podatnikiem VAT, nawet przy braku zapłaty, należy wykazać obowiązek podatkowy, gdy upłynie 180 dni od wydania towaru lub wykonania usługi.
Zatem w przypadku, gdy Czytelnik dokonał dostawy na rzecz czynnego podatnika VAT, to obowiązek podatkowy powstał dopiero w czerwcu br., tj. z chwilą uiszczenia należności przez kontrahenta.
Jeśli jednak dostawa została dokonana na rzecz innego podmiotu, to obowiązek podatkowy powstał po upływie 180 dni, licząc od dnia wydania towaru lub wykonania usługi, czyli obowiązek podatkowy powstał w lutym 2020 r. Jeśli mamy do czynienia z tym przypadkiem, to w sytuacji, gdy Czytelnik nie rozliczył podatku VAT w rozliczeniu za I kwartał 2020 r., musi to zrobić poprzez korektę deklaracji VAT-7K za I kwartał 2020 r. oraz pliku JPK za luty 2020 r.
www.PodatekVAT.pl - Obrót krajowy:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PoradyPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
GOFIN PODPOWIADA - Podatek VAT
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI - Podatek VAT
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY - Podatek VAT
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|