Poradnik VAT nr 4 (412) z dnia 20.02.2016
Identyfikator podatkowy we wniosku o zwrot części VAT
Prowadzę działalność gospodarczą i jestem czynnym podatkiem VAT. W latach 2012-2013 poniosłem wydatki związane z remontem swojego mieszkania. Czy ubiegając się o zwrot części VAT, we wniosku powinienem wpisać numer PESEL, czy NIP?
Z przedstawionego pytania wynika, że wydatki na remont mieszkania zostały poniesione w latach 2012-2013, co oznacza, że zastosowanie znajdą tu regulacje zawarte w ustawie z dnia 29 sierpnia 2005 r. o zwrocie osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym (Dz. U. nr 177, poz. 1468 ze zm.). Przypomnijmy, iż ustawa ta wprawdzie została uchylona z dniem 1 stycznia 2014 r. mocą ustawy z dnia 27 września 2013 r. o pomocy państwa w nabyciu pierwszego mieszkania przez młodych ludzi (Dz. U. z 2015 r. poz. 1865), niemniej art. 32 ust. 1 tej ustawy zakłada zachowanie praw nabytych przez osoby fizyczne, które przed dniem 1 stycznia 2014 r. poniosły wydatki na zakup materiałów budowlanych, wykorzystanych na remont mieszkania czy budowę domu.
Zatem osoba fizyczna, która przed dniem 1 stycznia 2014 r. dokonała zakupów materiałów budowlanych ma prawo ubiegać się o zwrot części wydatków na zasadach obowiązujących do końca 2013 r. Prawo to jednak przysługuje wyłącznie z tytułu zakupów dokonanych i udokumentowanych fakturą wystawioną do 31 grudnia 2013 r.
Z przepisów ustawy z dnia 29 sierpnia 2005 r. wynika, że podstawą ubiegania się o zwrot części wydatków poniesionych na zakup materiałów budowlanych jest wniosek osoby fizycznej złożony w urzędzie skarbowym zawierający m.in. imię i nazwisko oraz identyfikator podatkowy. W przypadku gdy wnioskodawcy nie nadano identyfikatora - należy podać rodzaj i numer dokumentu tożsamości, w tym również wystawionego w państwie innym niż Rzeczpospolita Polska.
Identyfikatorem podatkowym osoby fizycznej - w zależności od jej statusu ewidencyjnego - jest NIP albo PESEL. Stanowi o tym art. 3 ust. 1 ustawy z 13 października 1995 r. o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników (Dz. U. z 2012 r. poz. 1314 ze zm.).
Numerem PESEL posługują się osoby objęte rejestrem PESEL, które nie prowadzą działalności gospodarczej, nie są zarejestrowanymi podatnikami VAT, a także nie są płatnikami podatków lub składek ZUS. NIP-em posługują się przede wszystkim podatnicy prowadzący działalność gospodarczą oraz podmioty zarejestrowane jako podatnicy VAT. Identyfikator ten muszą mieć ponadto ci, którzy co prawda nie prowadzą własnej działalności gospodarczej, ale są płatnikami podatków lub składek ZUS.
Przedsiębiorca posługuje się NIP we wszystkich kontaktach z administracją podatkową. Stosowanie identyfikatora podatkowego nie zostało uzależnione od charakteru zdarzenia podatkowego (firmowego lub prywatnego). Zatem, przedsiębiorca zobowiązany jest do wpisania NIP nie tylko na dokumentach związanych z prowadzoną firmą, ale także na dokumentach związanych z rozliczeniami prywatnymi.
Reasumując
Podatnik, o którym mowa w pytaniu, składając wniosek o zwrot części VAT powinien więc wpisać NIP jako swój identyfikator podatkowy. |
www.PodatekVAT.pl - Obrót krajowy:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PoradyPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
GOFIN PODPOWIADA - Podatek VAT
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI - Podatek VAT
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY - Podatek VAT
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|