Poradnik VAT nr 8 (416) z dnia 20.04.2016
Zakup materiałów budowlanych uprawniających do zwrotu VAT
W 2013 r. poniosłem wydatki na remont domu. W tym celu zakupiłem m.in. wanno-kabinę z hydromasażem, bramę garażową, wkład kominkowy oraz gładź szpachlową. Czy w związku z tym mogę ubiegać się o zwrot części VAT za te materiały budowlane?
Ustawa z dnia 29 sierpnia 2005 r. o zwrocie osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym (Dz. U. nr 177, poz. 1468 ze zm.) z dniem 1 stycznia 2014 r. została uchylona mocą ustawy z dnia 27 września 2013 r. o pomocy państwa w nabyciu pierwszego mieszkania przez młodych ludzi (Dz. U. z 2015 r. poz. 1865). Niemniej jednak, ustawa o pomocy państwa zakłada zachowanie praw nabytych przez osoby fizyczne, które przed dniem 1 stycznia 2014 r. poniosły wydatki na zakup materiałów budowlanych, wykorzystanych na remont mieszkania czy budowę domu (art. 32 ust. 1 tej ustawy).
Z art. 32 ust. 2 ustawy o pomocy państwa wynika, że faktury wystawione w poszczególnych latach mogą być zrealizowane do określonej w ustawie daty. Zgodnie z tym przepisem, wniosek o zwrot części wydatków na zakup materiałów budowlanych poniesionych i udokumentowanych fakturami wystawionymi dla osoby fizycznej m.in. w okresie od dnia 1 stycznia 2012 r. do dnia 31 grudnia 2013 r. - należy składać nie później niż do dnia 31 grudnia 2018 r.
W związku z tym Czytelnik może ubiegać się o zwrot części wydatków poniesionych na zakup materiałów budowlanych pod warunkiem udokumentowania ich poniesienia fakturami.
Wykaz materiałów budowlanych, których nabycie uprawnia do zwrotu części VAT zawartego w cenie ich zakupu określa obwieszczenie Ministra Infrastruktury z dnia 3 września 2010 r. w sprawie ogłoszenia obowiązującego od dnia 1 stycznia 2011 r. wykazu materiałów budowlanych, które do dnia 30 kwietnia 2004 r. były opodatkowane stawką podatku od towarów i usług w wysokości 7%, a od dnia 1 maja 2004 r. są opodatkowane podatkiem VAT (Dz. Urz. MI nr 11, poz. 35), w którym w większości posłużono się symbolami PKWiU z 2008 r.
W związku z tym, że sprzedawca nie musi podawać PKWiU na fakturach dokumentujących sprzedaż swoich towarów lub usług, na osobie ubiegającej się o zwrot części VAT ciąży odpowiedzialność za właściwą identyfikację wydatków stanowiących podstawę do tego zwrotu.
W wykazie materiałów budowlanych, o którym mowa powyżej, pod poz. 15 wymieniono "Wyroby z tworzyw sztucznych dla budownictwa (PKWiU ex 22.23) - z wyłączeniem:
- zbiorników, kadzi, cystern i podobnych pojemników o pojemności powyżej 300 l, z tworzyw sztucznych do innych zastosowań (PKWiU ex 22.23.13.0);
- stolarki okrętowej (PKWiU ex. 22.23.14.0);
- linoleum i pokryć podłogowych gumowych (PKWiU ex 22.23.15.0)".
W pozycji 15 mieszczą się więc "Wanny, umywalki, miski i pokrywy klozetowe, spłuczki ustępowe i podobne wyroby sanitarne, z tworzyw sztucznych" sklasyfikowane w grupie 22.23.12.0. Natomiast "Zlewy, umywalki, wanny i pozostałe elementy wyposażenia sanitarnego oraz ich części, z żeliwa, stali, miedzi lub aluminium - z wyłączeniem wyrobów z miedzi lub aluminium, innych niż syfony umywalkowe i pisuarowe (PKWiU ex 25.99.11.0) - wymienione są w poz. 58.
W poz. 44 tego wykazu znajdują się z kolei "Drzwi i progi drzwiowe, okna i ramy do nich, bramy, żaluzje oraz ścianki działowe mocowane do podłogi, z metalu - z wyłączeniem drzwi, okien i iluminatorów okrętowych, świetlików i iluminatorów jachtowych" (PKWiU ex 25.12.10.0).
Natomiast gładź szpachlowa, zdaniem redakcji, sklasyfikowana jest w grupie 23.64.10.0, która wymieniona jest w poz. 25 załącznika "Wyroby z betonu, cementu i gipsu - z wyłączeniem wyrobów ze sztucznego kamienia "Lastrico" (w tym pomników i nagrobków), innych niż: płyty parapetowe, płyty okładzinowe stopni schodowych i ścian oraz wykładziny posadzkowe" (PKWiU ex 23.6).
Z pytania wynika także, że podatnik zakupił również wkład kominkowy. W PKWiU towar ten sklasyfikowany jest w grupowaniu 27.52.12.0, który wymieniony został pod poz. 76 przedmiotowego wykazu "Pozostały sprzęt gospodarstwa domowego na gaz lub na gaz i inne paliwo oraz na paliwo płynne lub stałe - wyłącznie:
- piece grzewcze gazowe;
- piece uniwersalne;
- piece stałopalne;
- piece żeliwne przenośne."
Reasumując
Zdaniem redakcji, Czytelnik ma prawo ubiegać się o zwrot części VAT z tytułu nabycia wanny, bramy garażowej, wkładu kominkowego i gładzi szpachlowej. |
www.PodatekVAT.pl - Obrót krajowy:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PoradyPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
GOFIN PODPOWIADA - Podatek VAT
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI - Podatek VAT
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY - Podatek VAT
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|